Nasi eksperci

Rada ekspertów ds. cyfryzacji, rozwoju oraz wsparcia badań

dr Maciej Kawecki

Nauczyciel akademicki, popularyzator nauki

Prezes Instytutu Lema, dyrektor Centrum Innowacji Uniwersytetu WSB Merito Warszawa. W latach 2022-2024 Cyfrowy Ambasador UE. W latach 2021-2023 prorektor Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2016-2019 kierował departamentem zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji. Laureat wielu nagród w tym nagrody gospodarczej Europejskiego Kongresu Gospodarczego – MŚP (2024) oraz nagrody Fintech Awards (2022). Mając 29 lat koordynował proces wdrażania do polskiego porządku prawnego zmianę ponad 160 ustaw, wdrażając RODO. Projekt był jednym z największych procesów legislacyjnych w historii kraju. W związku ze swoimi działaniami w 2018 roku znalazł się na liście najbardziej wpływowych rankingu Dziennika Gazety Prawnej. By wspierać Polską naukę, stworzył sieć kanałów komunikacyjnych które dziś osiągnęły ponad milion użytkowników. Za te działania został w roku 2024 laureatem nagrody Grand Video Awards Magazynu Press. W 2024 został również nominowany do nagrody Grand Press, za treści stworzone wspólnie z współtwórcą Open AI Wojciechem Zarembą. Współpracował na swoim kanale z największymi nazwiskami nauki na świecie jak sir Roger Penrose (Nobel 2024), prof. Klaus von Klinzing (Nobel 1992), prof. Geoffrey Hindton (Nobel 2024), prof. Dawid Baker (Nobel 2024), prof. Yann LeCun (Nagroda Turinga), prof. Brian Cox, prof. Michio Kaku i wielu innych. Tworzony przez niego serwis popularyzujący naukę „This is IT”, był jednym z kilku tytułów internatowych akredytowanych przez Komitet Noblowski. Swoją przygodę z nauką rozpoczął od obszaru związanego z zarządzaniem danymi i prawem nowych technologii. Jest współtwórcą Festiwalu Instytutu Lema – Bomba Megabitowa który w 2024 roku zgromadził ponad 5000 młodych ludzi. We wszystkich swoich działaniach wspiera polską naukę oraz rozwój startupów.

dr hab. Piotr Sankowski

Polski informatyk, doktor habilitowany nauk matematycznych

W 2005 roku uzyskał doktorat z informatyki, a w 2009 roku habilitację z informatyki oraz doktorat z fizyki. Odbył staże podoktorskie na ETH w Zurychu oraz na Uniwersytecie „Sapienza” w Rzymie. Jest autorem 100 publikacji z zakresu informatyki oraz 20 z zakresu fizyki. Do jego osiągnięć naukowych należą istotne wkłady w dziedzinie optymalizacji i algorytmów. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał cztery granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC): Starting Grant (2010), Proof of Concept Grant (2015), Consolidator Grant (2017) oraz Proof of Concept Grant (2023).

W latach 2021–2024 pełnił funkcję CEO w IDEAS NCBR, nowym centrum badawczo-rozwojowym działającym w obszarze sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej. W latach 2015–2021 był prezesem spin-outu MIM Solutions (http://mim-solutions.pl). Obecnie pełni funkcję głównego doradcy naukowego w tej firmie. MIM Solutions zostało założone w wyniku jego pierwszego projektu ERC PoC. W 2021 roku firma rozpoczęła prace nad dwoma własnymi produktami z zakresu Femtech, które są komercjalizowane pod marką MIM Fertility. Dodatkowo, MIM Solutions zostało wyróżnione w rankingach Deloitte Technology Fast 50 CE oraz EMEA Technology Fast 500 Winners. Wreszcie, od 2023 roku MIM Solutions zasiada w Business Advisory Board dla strategii EU Global Gateway.

Anna Streżyńska

Prawnik, ekspert w dziedzinie cyfryzacji i regulacji

W latach 2015-2018 pełniła funkcję Ministra Cyfryzacji, tworząc i wprowadzając program cyfryzacji administracji publicznej w Polsce, m.in. mObywatel, podpis zaufany i wykorzystanie logowania bankowego w e-administracji.

W latach 2006-2012 prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w której to roli doprowadziła do znaczących obniżek cen usług telekomunikacyjnych, upowszechnienia dostępu do internetu, zwiększenia ochrony konsumenta na rynku telekomunikacji a także powstania regulacji przeciwdziałającym praktykom monopolistycznym na tym rynku.

Obecnie członek zarządu i doradca strategiczny Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji i przewodnicząca Komitetu Technologii Kwantowych w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Rada Ekspertów ds. Deregulacji

dr hab. n. pr. Robert Gwiazdowski

Doktor habilitowany nauk prawnych

Profesor Uczelni Łazarskiego, Przewodniczący Rady Centrum Adama Smitha, adwokat, doradca podatkowy. Doradzał największym polskim przedsiębiorstwom podczas ich pierwszych ofert publicznych. Uczestniczył w wielu znaczących na rynku procesach przejęć i akwizycji. Reprezentował wielu największych polskich przedsiębiorstw w postępowaniach podatkowych i sądowych.

Wykłada m.in. z zakresu idei myśli politycznej, prawnej i ekonomicznej oraz ekonomicznej analizy prawa i prawa podatkowego. Szef Komisji Podatkowej Centrum im. Adama Smitha oraz arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Prowadzi własną działalność w zakresie doradztwa ekonomiczno-prawnego.

dr hab. n. pr. Przemysław Litwiniuk

Doktor habilitowany nauk prawnych

Urodzony 22 stycznia 1980 w Międzyrzecu Podlaskim – prawnik, samorządowiec i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, radca prawny, profesor uczelni w SGGW, w latach 2006–2014 przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego, w latach 2014–2018 przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2022–2028. Uzyskał uprawnienia radcy prawnego w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie.

W grudniu 2021 grupa senatorów zgłosiła jego kandydaturę na członka Rady Polityki Pieniężnej. Został wybrany do tego gremium przez Senat w styczniu 2022 na okres sześcioletniej kadencji (od 26 stycznia 2022).

Agnieszka Maria Majewska

Rzecznik MSP

Powołana na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców 25 czerwca 2024 r. Ukończyła studia administracyjne na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie uzyskała stopień magistra administracji, oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim, gdzie uzyskała stopień magistra prawa. W 2010 r. zdała egzamin sędziowski oraz uzyskała wpis na listę radców prawnych. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu doradztwa podatkowego w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Jest radcą prawnym z dwudziestoletnim stażem w stosowaniu prawa administracyjnego i gospodarczego. Doświadczenie zawodowe zdobyła między innymi w Sądzie Rejonowym w Gdańsku oraz w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Współpracuje z Uniwersytetem WSB Merito, gdzie prowadzi zajęcia z postępowania administracyjnego. Ekspertka z zakresu prawa administracyjnego, autorka licznych wystąpień podczas konferencji naukowych i popularno-naukowych.

W latach 2019-2024 pełniła funkcję Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Gdańsku, prowadząc bliski dialog i współpracę z organizacjami pracodawców i otoczenia biznesu. Z sukcesem prowadziła liczne interwencje w obronie praw przedsiębiorców.

Członkini Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, Wiceprzewodnicząca Gdańskiej Rady Przedsiębiorczości, a także członkini Pomorskiej Rady ds. Kobiet.

Rada ekspertów ds. Samorządów

Jakub Banaszek

Prezydent Chełma

Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zdrowie Publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończył studia podyplomowe na kierunku Prawo Medyczne (Uniwersytet Warszawski) oraz Interdyscyplinarne Studia Menadżerów Farmacji (Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej). Ukończył Public Leadership na Harvard Kennedy School. Uczestnik International Visitor Leadership Program – programu prowadzonego przez Departament Stanu USA. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu w Chełmie, Narodowym Funduszu Zdrowia, Ministerstwie Zdrowia, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii oraz w Urzędzie Miasta Chełm. Pełnił funkcję: Doradcy Ministra Zdrowia, Doradcy Prezesa Rady Ministrów, Szefa Gabinetu Politycznego Ministra Przedsiębiorczości i Technologii oraz pełnomocnika Wojewody Lubelskiego ds. rozwoju służby zdrowia. Był członkiem Rady Programowej Radia Lublin, Rady do spraw Taryfikacji przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Bezpartyjny. W latach 2014 – 2018 sprawował mandat radnego dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. W wyborach samorządowych w 2018 r. wybrany na prezydenta Chełma. Został Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaczeniem „Zasłużony dla Samorządu Terytorialnego” oraz został odznaczony przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych medalem „Zasłużony dla Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych”. Wiceprezes Związku Miast Polskich, członek Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Krzysztof Kosiński

Prezydent Ciechanowa

Wiceprezes Związku Miast Polskich, prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2012-2016 doktorant prawa na WPiA UJ. Ukończył studia MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Absolwent International Leadership Visitor Program Departamentu Stanu USA. W 2023 roku wyróżniony 1. miejscem w rankingu prezydentów miast do 100 tys. mieszkańców opracowanym przez Dziennik Gazetę Prawną.

Rafael Rokaszewicz

Prezydent Głogowa, Inżynier

Samorządowiec i regionalista z Nowej Lewicy. Jako jedyny w historii trzykrotnie wybierany był przez mieszkańców Prezydentem Głogowa. Ukończył studia na Politechnice Zielonogórskiej, Uniwersytecie Wrocławskim oraz EMBA na Uniwersytecie WSB Merito. Od początku lat 90. związany jest z organizacjami pozarządowymi. Był wieloletnim prezesem Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Jako prezydent miasta zainicjował wiele działań i inicjatyw prospołecznych, m.in.: wdrożenie programu miejsko – powiatowego "nowoczesny szpital", budowę na dużą skalę mieszkań o szerokim wachlarzu dostępności (socjalnych, komunalnych, czynszowych i TBS), zagospodarowanie opuszczonych obiektów na cele społeczne, rozwój bazy żłobkowej i przedszkolnej, budowę głogowskiego hospicjum. Dba o rozwój gospodarczy miasta. Uruchomił Miejską Strefę Inwestycyjną. Uczestniczy w projekcie powstania Strefy Gospodarczej Aglomeracji Głogowskiej (jednej z największych w Polsce). Utworzył klub dla mikroprzedsiębiorców chcących utworzyć działalność gospodarczą. Wspiera odbudowę głogowskich zabytków. Dba o ekologię. Za jego prezydentury miasto pozyskało największe w historii środki zewnętrzne; unijne i krajowe na zadania inwestycyjne, edukacyjne i społeczne. Jest pomysłodawcą powstania projektu budowy Miejskiego Centrum Integracji, w którym powstanie m.in. centrum senioralne i inkubator organizacji pozarządowych. Jest inicjatorem budowy nowych osiedli mieszkalnych i rewitalizacji przestrzeni publicznych. Jest zawsze blisko mieszkańców.

Tadeusz Truskolaski

Profesor Uniwersytetu w Białymstoku, Prezydent Miasta Białegostoku

Ekonomista, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Białymstoku. Aktywny wykładowca, kierownik Zakładu Rozwoju Lokalnego i Gospodarki Przestrzennej, Kierownik Podyplomowych Studiów Menedżerskich. Aktualnie na swoim koncie ma przeszło 110 publikacji naukowych.

Pełnił m.in. funkcję doradcy Ministra Rozwoju Regionalnego. Pracował w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych nad Strategią Rozwoju Kraju oraz Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej. Kierował Departamentem Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego.

W 2006 r. wybrany na Prezydenta Miasta Białegostoku jako osoba bezpartyjna; po 4-krotnej reelekcji, pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. W trakcie pięciu kadencji Białystok pod jego przywództwem zrealizował inwestycje na łączną kwotę 6 mld zł, w tym pozyskując z UE środki w wysokości 4 mld zł. Jako świadomy samorządowiec włączył się w prace powstającego Ruchu TAK! Dla Polski, w którym od 2021 r. pełni funkcję Sekretarza Generalnego.

W ramach działalności krajowej aktywnie uczestniczy w pracach m.in. Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, organizacji zrzeszającej 12 największych miast metropolitalnych w Polsce, gdzie pełni funkcję Prezesa (od 2019 r.), a także Związku Miast Polskich – organizacji zrzeszającej ponad 80% polskich miast – gdzie jest aktywnym członkiem Zarządu Stowarzyszenia. Obie organizacje mają istotny wpływ na stanowienie polskiego prawa, które dotyczy mieszkańców, w tym przedsiębiorców polskich miast.

Jako naukowiec i polityk o wysokiej aktywności społecznej był wielokrotnie powoływany do gremiów naukowych, w tym tych o wysokim oddziaływaniu na proces tworzenia prawa, np. uczestniczył w pracach Komisji Ekspertów Rzecznika Praw Obywatelskich dot. opracowania założeń Ustawy o Zagospodarowaniu Przestrzennym Kraju. Obecnie reprezentuje stronę samorządową w Komitecie Monitorującym do spraw Krajowego Planu Odbudowy, a także Podkomitecie ds. zielonej, inteligentnej mobilności. Jest również członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, który pracuje nad rozwiązywaniem problemów, z jakimi na co dzień spotykają się władze lokalne i regionalne.

Jego aktywność jest widoczna również na poziomie europejskim. Od 2008 roku czynnie uczestniczy w pracach Komitetu Regionów. Jest autorem setek poprawek do prawa europejskiego, a także 5 całościowych opinii tego organu:

  • European Commission Report On Competition Policy in 2020 (CDR-4309-2021)
  • Single Market Barriers Report and Single Market Enforcement Action Plan (CDR-2355-2020) - Contribution from regions and cities towards a new EU policy framework for SMEs (CDR-2041-2019)
  • Boosting start-ups and scale-ups in Europe: regional and local perspective (CDR-0032-2017) - Green Paper "Building a Capital Markets Union" (CDR-1184-2015)

Dotyczyły one w dużej mierze usprawnień mających zapewnić europejskim przedsiębiorcom stabilniejsze środowisko do rozwijania działalności i jej internacjonalizacji. Jest propagatorem modelu Triple Helix, zakładającego ścisłą współpracę władz publicznych, przedsiębiorców i naukowców.

Rada ekspertów ds. Ochrony zdrowia

Dorota Korycińska

Prezeska Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej oraz Stowarzyszenia Neurofibromatozy Polska

Członek:

  • Krajowej Rady Onkologicznej,
  • Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta,
  • Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia,
  • Rady Programowej Pacjenci PRO.

Kierowana przez Dorotę Korycińską Ogólnopolska Federacja Onkologiczna jest aktywna w dyspucie publicznym oraz parlamentarnym dotyczącym dostępności do diagnostyki i leczenia onkologicznego, w tym perspektywy finansowego zabezpieczenia świadczeń dla pacjentów onkologicznych. Zajmuje się monitoringiem realizacji zadań instytucji publicznych w obszarze onkologii.

Kierowana przez Dorotę Korycińską Ogólnopolska Federacja Onkologiczna jest aktywna w dyspucie publicznym oraz parlamentarnym dotyczącym dostępności do diagnostyki i leczenia onkologicznego, w tym perspektywy finansowego zabezpieczenia świadczeń dla pacjentów onkologicznych. Zajmuje się monitoringiem realizacji zadań instytucji publicznych w obszarze onkologii.

Zwraca szczególną uwagę na problem nierówności w zdrowiu oraz niski poziom kompetencji zdrowotnych Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem problemu badań profilaktycznych w Polsce. Jest gorącym zwolennikiem organizacji profilaktyki zdrowotnej w Polsce w sposób systemowy, wraz z monitoringiem i ewaluacją programów profilaktycznych.

Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska, kierowane przez Dorotę Korycińską konsekwentnie od kilku lat buduje system opieki koordynowanej nad pacjentami z neurofibromatozami i innymi rasopatiami.

Krzysztof Łanda

Lekarz

Prezes Stowarzyszenia EBHC na Ukrainie, Partner w HTA Formedis i Założyciel Fundacji Watch Health Care.

Obecnie pełni funkcję Prezydenta Ukraińskiego Stowarzyszenia Systemu Opieki Zdrowotnej Opartej na Dowodach Naukowych (EBHC, Evidence-Based Health Care). Jest Partnerem w HTA Formedis i Prezesem firmy MedInvest Scanner sp. z o.o. zajmującej się doradztwem w zakresie wyceny i refundacji, due diligence w zakresie oceny portfolio firm z zakresu Life Science i oceną innowacyjności technologii medycznych jeszcze przed dopuszczeniem do obrotu. W latach 2015-2017, Krzysztof, jako wiceminister zdrowia był odpowiedzialny za politykę lekową, refundację oraz ustalanie urzędowych cen zbytu leków i wyrobów medycznych, mapowanie potrzeb zdrowotnych, inwestycje w opiece zdrowotnej, wycenę świadczeń zdrowotnych oraz koszyk świadczeń gwarantowanych. 2017-2018 był konsultantem w DBSE oraz członkiem międzynarodowego Zespołu Prawa Farmaceutycznego i Ochrony Zdrowia Dentons. Przed objęciem funkcji wiceministra zdrowia, Krzysztof był Prezesem HTA Audit, firmy zajmującej się oceną jakości raportów oceny technologii medycznych (HTA; Health Technology Assessment) do władz i instytucji publicznych oraz prezesem Watch Health Care Foundation. W latach 2010-2011 pełnił funkcję Prezesa CEESTAHC Central & Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care. W latach 2006-2007 był Dyrektorem Departamentu Gospodarki Lekami w NFZ. W 2004 roku Krzysztof został wybrany do zarządu Health Technology Assessment International (HTAi) i piastował to stanowisko do 2007 r. W latach 2010-2012 oraz 2006-2008 Krzysztof prowadził szkolenia w Serbii, Kazachstanie i na Ukrainie z zakresu EBM, HTA, EBHC. Był również liderem zespołu Banku Światowego, którego celem było wprowadzenie w Serbii zasad EBHC.

Tomasz Zieliński

Lekarz, specjalista medycyny rodzinnej

Współwłaścicielem poradni POZ, ekspert do spraw informatyzacji i wiceprezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" oraz prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

Współzałożyciel i wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej oraz wiceprzewodniczący Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Od 2005 koordynuje wdrożenie programu informatyzacji przychodni należących do LZLR-P. Inicjator i koordynator systemu elektronicznej wymiany danych pomiędzy lekarzami a laboratoriami i pracowniami diagnostyki obrazowej. Jako pierwszy lub jeden z pierwszych w Polsce wystawiał eZLA, e-recepty, e-skierowania, przeprowadzał teleporady w systemie e-wizyt, zarejestrował zdarzenie medyczne i wymienił EDM.

Jest jednym z negocjatorów Federacji "Porozumienie Zielonogórskie". Był wiceprzewodniczącym zespołu ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej oraz jest członkiem zespołu ds. wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. Prowadzi liczne szkolenia z zakresu organizacji systemu ochrony zdrowia, w tym szczególnie podstawowej opieki zdrowotnej.