• Ustawa
  • Podatki
  • 09.04.2025

1% CIT dla organizacji pożytku publicznego – biznes wspiera dobro

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Firmy płacące CIT będą mogły przekazać 1% swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego – tak jak robią to dziś osoby fizyczne w PIT. To szansa na realne wsparcie dla fundacji i stowarzyszeń, a dla firm – możliwość działania społecznie odpowiedzialnego bez dodatkowych kosztów.

Jak jest teraz?

W Polsce od wielu lat obowiązuje zachęta podatkowa, polegająca na możliwości obniżenia dochodu podlegającego opodatkowaniu CIT do wysokości kwoty stanowiącej 10% dochodu przed opodatkowaniem (art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). To rozwiązanie obowiązuje od dawna, ale jak pokazują dane dostępne w raportach Ministerstwa Finansów, nie jest wykorzystywane zbyt często. Według danych MF, w 2023 r. z tej możliwości skorzystało 6125 podatników na kwotę łączną 1 159 937 tys. zł, a przeciętna darowizna wyniosła 189 tys. zł. Należy mieć tu na względzie, iż w tych danych zawierają się również spółki Skarbu Państwa oraz korporacje posiadające własne fundacje korporacyjne.

Dlaczego trzeba to zmienić?

W Polsce w 2023 r. było 659 436 podatników CIT. Z możliwości wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego darowizną skorzystało 0,09% podatników. Organizacje Pozarządowe są dziś w Polsce instytucjami, które w znacznej mierze przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Państwa. Zatrudniają pracowników, budują społeczności, przejmują na siebie wiele działań Państwa związanych z pomocą społeczną i wspieraniem osób wykluczonych. Finansowanie organizacji leży w jak największym interesie Państwa, a przedsiębiorcy powinni otrzymywać zachęty i możliwości takie, jak indywidualni podatnicy rozliczający się podatkiem PIT, dla których możliwość odliczenia części należnego podatku istnieje od 2004 r. Wpływy do organizacji pożytku publicznego rosną z roku na rok, co pozwala w jeszcze większym stopniu realizować działalność prospołeczną, proekologiczną oraz pozostałą tychże organizacji.

Przykład

Krajem, w którym skutecznie wprowadzono mechanizm odpisu z CIT na rzecz organizacji pozarządowych jest Słowacja, gdzie z tego prawa przedsiębiorcy aktywnie korzystają.

Jakie będą korzyści?

  • Zwiększenie poziomu finansowania organizacji pożytku publicznego, które przełoży się na wzrost ich możliwości do wypełniania celów statutowych. Przedsiębiorcy dzięki tego typu odliczeniu będą mogli w realny sposób decydować o swoim wsparciu dla organizacji pozarządowych co zwiększy poziom filantropii w Polsce. Możliwość decydowania o wsparciu wybranej organizacji pożytku publicznego zwiększy zaangażowanie przedsiębiorców w działalność społeczną, a jednocześnie zwiększy współpracę pomiędzy organizacjami pożytku publicznego i biznesem. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania będzie zwiększenie możliwości organizacji pożytku publicznego do zatrudnienia pracowników, oraz zakupu usług co przełoży się na zwiększenie obrotu gospodarczego.

Komentarze związków zawodowych

N. Kusiak: Brak zdania

A. Jagodzińska: Mimo znaczącego wzrostu PKB Polski a także rozmiarów budżetu państwa w ostatnich latach, wpływy podatkowe z podatku CIT od wielu lat pozostają na zbliżonym poziomie (od 2021 r.), a w 2024 roku wpływy do budżetu z tego podatku spadły. W związku z powyższym, biorąc pod uwagę znaczy deficyt w budżecie państwa, negatywnie odnosimy się do tej propozycji.

Podsumowanie

Wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mechanizmu identycznego jak w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych.

Załączniki