- Ustawa
- Fundusze unijne
- 26.03.2025
30 dni na podpisanie umowy – szybciej do funduszy unijnych
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Proponujemy wprowadzenie maksymalnego terminu 30 dni na podpisanie umowy o dofinansowanie ze środków unijnych. Dzięki jasno określonemu terminowi beneficjenci szybciej otrzymają środki, zmniejszy się niepewność oraz poprawi efektywność całego procesu udzielania wsparcia finansowego.
Jak jest teraz?
Obecnie instytucje udzielające wsparcia nie są zobowiązane do zawarcia umowy o dofinansowanie w określonym terminie po pozytywnej ocenie projektu. Z kolei wnioskodawcy muszą dostarczyć dokumenty wymagane do podpisania umowy w czasie wyznaczonym przez instytucje, który najczęściej wynosi zaledwie 7 dni. Po przekazaniu stosownej dokumentacji, wnioskodawcy czekają na podpisanie umowy często przez wiele miesięcy. Brak ustawowego terminu na zawarcie umowy o dofinansowanie powoduje, że proces ten jest nieprzewidywalny i zależy od sprawności działania instytucji udzielających wsparcia.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Brak terminu na podpisanie umowy prowadzi do długotrwałego oczekiwania i niejednokrotnie do opóźnień w realizacji projektów. Beneficjenci, z oczywistych względów, nie chcą ryzykować rozpoczęcia przedsięwzięcia bez formalnego objęcia go dofinansowaniem. Opóźnienia te zmniejszają skuteczność wydatkowania środków unijnych i zwiększają ryzyko nierozliczenia programów operacyjnych w terminie.
Przykład
Podmiot X uzyskał pozytywną ocenę swojego projektu i został wybrany do dofinansowania. W ciągu 7 dni od wezwania instytucji dostarczył komplet wymaganych dokumentów. Następnie przez kilka tygodni nie uzyskał żadnej informacji zwrotnej. Po licznych przypomnieniach otrzymał informację o konieczności drobnej korekty w jednym z oświadczeń, którą niezwłocznie wprowadził. Kolejne tygodnie mijały bez odpowiedzi, a projekt pozostawał w zawieszeniu z powodu braku podpisanej umowy o dofinansowanie. W efekcie podmiot X poniósł nieprzewidziane koszty związane z opóźnieniami, a realizacja inwestycji została zagrożona.
Jakie będą korzyści?
- Usprawnienie procesu zawierania umów, co przyspieszy realizację programów finansowanych z funduszy UE w okresie programowania 2021–2027.
- Przyspieszenie procesu zaliczkowania i refundacji wydatków w projektach, co usprawni ich realizację.
- Poprawa efektywności funkcjonowania instytucji systemu wdrażania funduszy UE i jakości obsługi wnioskodawców/beneficjentów.
- Zwiększenie satysfakcji wnioskodawców i beneficjantów, której pomiar realizowany jest okresowo przez instytucje i prezentowany w formie raportów.
Podsumowanie
Wprowadzenie maksymalnego terminu ( 30 dni) na podpisanie umowy o dofinansowanie, liczonego od momentu przekazania instytucji kompletu dokumentacji przez wnioskodawcę, zapewni większą stabilność i przewidywalność dla beneficjentów. Zapobiegnie przedłużającym się okresom oczekiwania i poprawi efektywność wydatkowania środków unijnych. Propozycja obejmuje również dodatkowy mechanizm automatycznego zawarcia umowy w przypadku przekroczenia terminu.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027
Komentarze związków zawodowych
Brak zdania. (N.Kusiak)
Nie posiadamy wiedzy na temat realnych możliwości zawarcia umowy w tak określonym terminie przez instytucje udzielające wsparcia, dlatego nie mamy możliwości odniesienia się do tej propozycji. (A.Jagodzińska)