• Rozporządzenie
  • Zdrowie
  • 26.03.2025

Bez zbędnego drukowania – lekarze orzecznicy z dostępem do IKP

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Dziś pacjenci ubiegający się o orzeczenia zdrowotne muszą zbierać papierową dokumentację medyczną, chociaż wszystko jest już cyfrowo dostępne w IKP. Proponujemy zapewnić lekarzom orzecznikom dostęp do cyfrowej dokumentacji, co ułatwi życie pacjentom, oszczędzi czas lekarzy i ograniczy koszty oraz zbędne drukowanie dokumentów.

Jak jest teraz?

Pacjent przed wizytą u lekarza orzecznika musi zebrać kopie dokumentacji medycznej z różnych podmiotów leczniczych, w których się leczył w przeszłości i leczy aktualnie.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Drukowanie tego, co jest zawarte w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), nie jest rozwiązaniem na miarę XXI wieku. Należy uprościć życie pacjentom, zmniejszyć koszty zarówno pacjentów, jak i podmiotów leczniczych oraz ułatwić pracę lekarzom orzecznikom.

Przykład

Pacjent starający się o rentę musiał zebrać i wydrukować kilkadziesiąt stron dokumentacji medycznej z różnych placówek, co zajęło mu kilka tygodni i wiązało się z dodatkowymi kosztami. Gdyby lekarze orzecznicy mieli dostęp do IKP, cała procedura mogłaby zostać przeprowadzona szybciej, bez konieczności angażowania pacjenta w zbędne formalności.

Jakie będą korzyści?

  • Pacjent nie będzie wędrował od poradni do poradni, zbierając wydruki danych z IKP.
  • Podmioty lecznicze nie będą traciły czasu na wyszukiwanie i drukowanie danych z IKP.
  • Pacjent ani podmioty lecznicze nie będą ponosić kosztów związanych z drukowaniem danych z IKP.
  • Orzecznicy będą mieli pełniejszy obraz pacjenta.

Komentarze związków zawodowych

Brak zdania. (N.Kusiak)

Brak zastrzeżeń. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Udostępnienie lekarzom orzecznikom danych medycznych pacjentów zawartych w IKP zamiast konieczności zbierania kopii/wydruków danych zawartych w IKP przez pacjenta i dostarczania ich do lekarza orzecznika.

Załączniki