- Ustawa
- Prawo budowlane
- 02.04.2025
1 dzień temu przekazano stronie rządowej
Budowa zakończona? Uruchamiaj szybciej – dzięki prostemu oświadczeniu
Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis
Obecnie nawet po zakończeniu robót trzeba długo czekać na formalny odbiór budynku. Proponujemy wprowadzenie oświadczenia jako podstawy do użytkowania – by inwestorzy mogli szybciej ruszać z działalnością.
Jak jest teraz?
Obecnie po zakończeniu realizacji robot budowlanych inwestor, aby móc uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego, zobowiązany jest zawiadomić o tym fakcie służby: Państwową Inspekcję Sanitarną i Państwową Straż Pożarną. Organy te zajmują stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym w zakresie kwestii sanitarnych i ppoż. Kontrole, które w tym celu są prowadzone przez te służby, znacznie wydłużają proces uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Z kolei co do zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym, w zakresie kwestii budowlanych, do nadzoru budowlanego przedkłada się oświadczenie kierownika budowy, czyli osoby posiadającej stosowne uprawnienia budowlane co do zgodności obiektu z projektem budowlanym.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Brak jest racjonalnego uzasadnienia dla tego, aby dopuszczone było złożenie oświadczenia przez kierownika budowy co do zgodności wykonanych robót z projektem budowlanym odnośnie do zgodności z przepisami Prawa budowlanego i ze sztuką budowlaną, bez konieczności prowadzenia w tym zakresie kontroli służb nadzoru budowlanego, kiedy nie jest dopuszczalne analogiczne rozwiązanie, aby takie same oświadczenia co do zgodności złożone być mogły przez osoby powiadające przewidziane prawem uprawnienia sanitarne i przeciwpożarowe, a w tym zakresie konieczne było przeprowadzanie kontroli odnośnych do służb państwowych w przedmiotowym zakresie.
Przykład
Inwestor przedsiębiorca zakończył realizację swojej inwestycji budowlanej np. fabryki produkcyjnej. Występuje do nadzoru budowlanego o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu, co jest warunkiem rozpoczęcia działania fabryki – rozpoczęcia produkcji, jak również uruchomienia środków z KPO. Przedłużające się kontrole służb sanitarnych i przeciwpożarowych, które zgodnie z przepisami powinny zająć stanowisko co do zgodności z prawem obiektu budowlanego, znacznie opóźniają proces uzyskania pozwolenia na użytkowanie, a w konsekwencji – rozruch fabryki. Co więcej, nie można w sposób ścisły założyć, w jakim terminie kontrole służb zostaną zakończone, co uniemożliwia przedsiębiorcy określenie, w jakim terminie będzie mógł uruchomić produkcję.
Jakie będą korzyści?
- Usprawnienie i uproszczenie procesu uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, przy jednoczesnym odciążeniu służb sanitarnych i przeciwpożarowych od konieczności kontrolowania zakończonych realizacji budowlanych.
- Zastąpienie konieczności tych kontroli możliwością złożenia odnośnych oświadczeń o zgodności robót z projektem i przepisami prawa składanymi przez osoby posiadające uprawnienia zawodowe – przez inspektorów.
- Ponadto, proponowana zmiana pozwoli na ustalenie konkretnego terminu, w jakim kontrole sanitarne i przeciwpożarowe muszą zostać przeprowadzone; w sytuacji przekroczenia tych terminów inwestor uprawniony będzie przyjąć, że wówczas służby nie zgłosiły sprzeciwu lub uwag – tzw. milcząca zgoda.
Podsumowanie
Usprawnienie i uproszczenie procedury uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego poprzez: możliwość zastąpienia obowiązku zawiadomienia organów (Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej) i ewentualnych czynności kontrolnych tych organów oświadczeniami osób posiadających uprawnienia sanitarne i przeciwpożarowe przedkładanymi do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa Prawo budowlane
Komentarze związków zawodowych
Brak zdania
Brak zdania