- Ustawa
- Prawo pracy
- 24.04.2025
Chcesz wrócić wcześniej z L4? Pozwólmy lekarzowi skrócić zwolnienie
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Dziś nawet jeśli pracownik wyzdrowieje wcześniej niż przewidywał lekarz i chce wrócić do pracy, to nie może tego zrobić. System nie przewiduje skrócenia zwolnienia. To absurd, który blokuje ludzi i firmy. Proponujemy, by lekarz (na wniosek pacjenta) mógł zakończyć L4 wcześniej, jeśli stan zdrowia pacjenta się poprawi. Zyskają wszyscy: pracownik, pracodawca i ZUS.
Jak jest teraz?
W sytuacji, gdy pracownik może odzyskać zdolność do pracy szybciej, niż wynika to z zaświadczenia otrzymanego od lekarza, jednak nie może samowolnie przerwać zwolnienia chorobowego, a pracodawca nie może dopuścić go do pracy w okresie orzeczonej niezdolności do pracy.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Dotychczasowe rozwiązanie jest nieefektywne, ponieważ nie ma mechanizmu, który pozwalałby na bezpośrednie skrócenie przez lekarza L4 w sytuacji, w której pracownik, który odzyskał już zdolność do pracy, powinien mieć możliwość sprawnego załatwienia formalności i powrotu do aktywności.
Przykład
Pani Kasia źle się poczuła i udała się do lekarza, któy stwierdził grypę i zalecił zwolnienie z pracy na 2 tygodnie. Po upływie 8 dni Pani Kasia wróciła do pełnej sprawności, jednak nie mogła wrócić do pracy, z uwagi na wcześniej określony termin zwolnienia.
Jakie będą korzyści?
- Ukrócenie formalizmów poprzez przyznanie lekarzom z dostępem do danych dotyczących wizyty podczas której wystawione było zwolnienie w przepisach możliwości skrócenia L4.
- Szybszy powrót do aktywności pracownika, którego stan zdrowia pozwala na powrót do pracy przed upływem okresu zwolnienia.
Podsumowanie
Dopuszczenie w przepisach możliwości skrócenia L4 przez lekarzy z dostępem do danych dotyczących wizyty podczas której wystawione było zwolnienie, jeżeli pracownik odzyska zdolność do pracy, skróci procedurę, która aktualnie jest nieefektywna.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Reforma dotycząca zasad funkcjonowania zwolnień lekarskich jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych prowadzonych przez rząd. Projekt ustawy został przekazany do konsultacji społecznych, a prace nad jego szczegółowymi rozwiązaniami nadal trwają. W związku z tym, rozpatrywanie szeregu pojedynczych propozycji w oderwaniu od szerszego kontekstu legislacyjnego wydaje się niezasadne. Odnosząc się do proponowanego rozwiązania, polegającego na dopuszczeniu w przepisach możliwości skrócenia zwolnienia lekarskiego przez lekarza – budzi ono wątpliwości. To lekarz decyduje o długości zwolnienia oraz czasie pozostawania na nim; nie wydaje się zatem, aby konieczna była oficjalna zmiana przepisów, która przyznawałaby pracownikowi taką możliwość.
A. Jagodzińska: Zgoda