- Rozporządzenie
- Ochrona zdrowia
- 18.03.2025
3 dni temu przekazano stronie rządowej
Cyfrowe orzeczenia medycyny pracy – szybciej, wygodniej i bez zbędnej biurokracji
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Orzeczenia lekarskie medycyny pracy nadal wydawane są w formie papierowej, co powoduje opóźnienia i dodatkowe obowiązki. Proponujemy ich pełną cyfryzację, co przyspieszy przekazywanie dokumentów, poprawi ochronę danych i zmniejszy formalności. Dodatkowo zniesienie obowiązku ponownego uzyskiwania orzeczenia przy zmianie pracodawcy (dla tego samego stanowiska) odciąży pracowników i lekarzy.
Jak jest teraz?
Obecnie orzeczenia lekarskie medycyny pracy wydawane są w formie papierowej. Zazwyczaj to pracownik musi osobiście dostarczyć je do pracodawcy, co często wiąże się z opóźnieniami i dodatkowym obciążeniem administracyjnym. W przypadku zmiany pracodawcy - bez zmiany specyfiki stanowiska - konieczne jest ponowne uzyskanie orzeczenia.
Dlaczego trzeba to zmienić?
W dobie cyfryzacji oraz rosnącej potrzeby efektywności w zarządzaniu zasobami ludzkimi, konieczne jest dostosowanie przepisów do współczesnych realiów. Umożliwienie elektronicznego dostarczania orzeczeń lekarskich wyeliminuje konieczność fizycznego dostarczania dokumentów, znacząco przyspieszy proces ich obiegu, zminimalizuje ryzyko zagubienia dokumentów a także przyspieszy procesy kadrowe w firmach. Zniesienie konieczności ponownego uzyskania orzeczenia w przypadku zmiany pracodawcy, pozwoli zminiejszyć obciążenie dla pracowników oraz orzecznikó medycyny pracy.
Przykład
Pracownik firmy XXX, odbył badania medycyny pracy w odległej placówce. Po badaniach otrzymał papierowe orzeczenie, które musi osobiście dostarczyć do siedziby pracodawcy. Z powodu obowiązków służbowych, pracownik zwleka z dostarczeniem orzeczenia. W skutek tego pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, co generuje straty dla firmy, a pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia.
Jakie będą korzyści?
- • Szybsze przekazywanie informacji. Elektroniczne orzeczenia dotrą do pracodawcy natychmiastowo.
- • Firmy zaoszczędzą na kosztach związanych z obsługą dokumentacji papierowej.
- • Elektroniczne orzeczenia będą przesyłane bezpiecznym systemem, co zwiększy ochronę danych osobowych pracowników.
- • Pracodawcy szybciej uzyskają dostęp do kluczowych informacji, co ułatwi zarządzanie zasobami ludzkimi.
- • Mniejsza ilość drukowanych dokumentów to korzyść dla środowiska.
Podsumowanie
Zmiana w zakresie upowszechnienia elektronicznej formy orzeczeń lekarskich medycyny pracy, obok tradycyjnej papierowej, pozwoli na przyspieszenie i uproszczenie procesów administracyjnych związanych z orzeczeniami lekarskimi. Taka zmiana nie tylko przyspieszy wymianę dokumentów pomiędzy pracownikami a pracodawcami, ale także poprawi bezpieczeństwo i ochronę danych, odpowiadając na potrzeby współczesnej cyfryzacji w miejscu pracy. Zniesienie konieczności uzyskania ponownego orzeczenia przy zmienie pracodacy pozwoli zmniejszyć biurokrację i zaoszczędzić czas.
Akty prawne wymagające zmiany
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy
Komentarze związków zawodowych
Proponowana zmiana nie odnosi się do znacznie poważniejszych wyzwań związanych z obszarem medycyny pracy. Obecnie nie ma zintegrowanego systemu informatycznego umożlwiającego przekazywanie danych pomiędzy systemem orzecznictwa medycyny pracy a publicznym systemem NFZ. Postulat powinien być przeformułowany w taki sposób, aby zapewnić kompatybilność tych systemów, co wydaje się kluczowe zarówno z perspektywy systemowej, jak i jednostkowej. Łatwiejsze będzie bowiem zaplanowanie programów profilaktycznych – także z obszaru medycyny pracy finansowanych przez NFZ i dedykowanych pracownikom dla polepszenia ich zdrowia, a wynikających np. z orzecznictwa medycyny pracy. Dziś nie jest to możliwe, bo oba systemy – medycyny pracy i NFZ nie są zintegrowane. Zmiana zakładająca wprowadzenie digitalizacji orzeczeń w obszaru medycyny pracy nie powinna być traktowana jak inne obszary dokumentacji pracowniczej. Przepisy dotyczące orzeczeń lekarskich należy potraktować jako szczególne. Nie jest trafny do końca argument, że zmiana zapewni „możliwość łatwego wykorzystania jednego orzeczenia u kilku pracodawców, bo pracownik będzie mógł udostępniać swoje zaświadczenie w bezpiecznej formie cyfrowej”. Każde stanowisko pracy wymaga oceny przydatności do pracy, ze względu na występujące zagrożenia, stąd nie można się posługiwać jednym orzeczeniem dla kilku rodzajów pracy. Stąd obowiązek stosowania pieczęci lekarskiej i podpisu pacjenta jest szczególnie istotny, umożliwia kontakt z lekarzem orzecznikiem w sytuacjach szczególnych. Poza tym jest mnóstwo różnych form orzeczeń lekarskich np. o utracie przez pracownika zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 43 pkt 2 Kp), o konieczności przeniesienia pracownika do innej pracy ze względu na stwierdzenie szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika (art. 55 § 1 Kp), stwierdzające, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego (art. 201 § 2 Kp), o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 Kp), stwierdzające u pracownika objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej (art. 230 § 1 Kp), stwierdzające niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy u pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy lub u którego stwierdzono chorobę zawodową, i nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 231 Kp). (N.Kusiak)
Brak zastrzerzeń. (A.Jagodzińska)