• Ustawa
  • Ochrona zdrowia
  • 09.04.2025

1 dzień temu przekazano stronie rządowej

e-Zwolnienie szybciej i prościej – lekarz nie musi już wszystkiego sprawdzać

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Lekarze nie będą musieli samodzielnie ustalać, gdzie pacjent jest zatrudniony – ZUS ma te dane. Dzięki temu e-zwolnienia będą wystawiane szybciej i sprawniej, bez zbędnych formalności. To oszczędność czasu dla lekarzy i pacjentów.

Jak jest teraz?

Wystawiając zwolnienie lekarskie (eZLA), lekarz musi ustalić i wpisać, czy pacjent jest ubezpieczony w ZUS, KRUS czy w innej instytucji w Polsce lub za granicą i wysłać to do ZUS jako element eZLA. Wymaga to każdorazowo pytania pacjenta oraz odpowiedniego wpisywania w systemach informatycznych. Systemy informatyczne starają się wspierać lekarzy w tym zakresie, zapamiętując wybór dla kolejnego zwolnienia, co może powodować błędy, kiedy pacjent zmieni miejsce pracy, a lekarz nie zauważy braku naniesienia zmiany w danych. Drugim problemem jest to, że osoby zatrudnione w instytucjach związanych z wojskiem czy policją często nie wiedzą, czy są ubezpieczone w branżowych instytucjach, czy w ZUS. Ustalanie zabiera czas lekarzom i wprowadza niepokój u pacjenta, a błędy powodują konieczność ponownego zgłaszania się do lekarza i opóźnienia w wypłatach zasiłków, podczas gdy dane o tym posiada ZUS.

Dlaczego trzeba to zmienić?

ZUS posiada dane o tym, gdzie pacjent jest zgłoszony do ubezpieczenia. Obowiązek wprowadzania tej informacji przez lekarza jest zbędny, generuje błędy i niepotrzebnie angażuje czas lekarzy oraz pacjentów. Pomyłki prowadzą do konieczności poprawiania zwolnień i opóźnień w wypłacie świadczeń.

Przykład

Pan Jacek pracuje w firmie obsługującej jednostkę wojskową, a jego rodzaj zatrudnienia jest okresowo zmieniany. Przy podpisywaniu umowy otrzymał NIP zakładu pracy. Po zachorowaniu zgłosił się do lekarza, który uznał go za niezdolnego do pracy i wystawił eZLA. Lekarz, nie znając instytucji, do której pacjent został zgłoszony do ubezpieczenia, zaznaczył kategorię „Inna w Polsce” i wystawił zwolnienie. Pacjent zgłosił to pracodawcy, który zauważył błąd – zamiast liczby 1, w polu z kodem instytucji widniała liczba 3. Po kontakcie z ZUS okazało się, że konieczne jest skierowanie pracownika do lekarza w celu poprawienia tej liczby, co wymaga dodatkowego czasu od personelu medycznego, pracodawcy i pacjenta.

Jakie będą korzyści?

  • Szybsze wystawianie zwolnienia lekarskiego.
  • Mniej stresu dla pacjenta.
  • Mniej pomyłek w zwolnieniach.
  • Brak konieczności wracania do lekarza w celu poprawy błędu w informacji o instytucji ubezpieczającej.

Komentarze związków zawodowych

N. Kusiak: System zwolnień lekarskich wyświetla listę pracodawców, którzy zgłosili pacjenta do ubezpieczenia w ZUS, pokazuje ich nazwę, rodzaj i numer identyfikatora. Proces wystawiania zwolnień lekarskich (eZLA) od 1 grudnia 2018 r. odbywa się automatycznie; lekarze (lub asystenci medyczni) wystawiają zwolnienia wyłącznie elektroniczne, nazywane w skrócie e-ZLA. E-zwolnienie jest automatycznie przesyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS. Po podaniu numeru PESEL, system wyszuka dane osoby w systemie KSI ZUS i wyświetli je na ekranie. Jak wskazano wcześniej, system zwolnień lekarskich wyświetla listę pracodawców, którzy zgłosili pacjenta do ubezpieczenia w ZUS, pokazuje ich nazwę, rodzaj i numer identyfikatora. Nie ma powodu wprowadzania modyfikacji.

A. Jagodzińska: Zgoda w przypadku zapewnienia sił i środków dla ZUS

Podsumowanie

Usunięcie informacji o instytucji, w której ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia z danych przekazywanych w zwolnieniu lekarskim. Jest to informacja deklaratywna ze strony pacjenta, której lekarz nie ma możliwości zweryfikować. Weryfikuje to ZUS na etapie obsługi zwolnienia, przekazując je do innych instytucji, jeśli pacjent nie jest zgłoszony do ubezpieczenia w ZUS. Po likwidacji tej informacji ZUS, zamiast weryfikować i odsyłać do lekarza do poprawy takie zwolnienie, sam przypisałby, która instytucja jest właściwa do jego obsługi.

Załączniki