• Ustawa
  • Prawo UE
  • 17.02.2025

Egzekwowanie zasady „Unia Europejska + zero” - brak dobudowywania krajowych przepisów do dyrektyw unijnych

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Ścieżka legislacyjna

Przyjęta

Rządowy zespół deregulacyjny we współpracy z Ministerstwem przyjął inicjatywę do wdrożenia. Procedowane są dalsze prace nad przedstawioną dokumentacją, w celu przekazania jej do KPRM.

31 dni temu przekazano stronie rządowej

Opis

Postuluje się zmianę, która doprowadzi do znacznego ograniczenia dobudowywania krajowych przepisów do dyrektyw unijnych.

Jak jest teraz?

W polskim systemie prawnym nadzwyczaj często dochodzi do transpozycji prawa Unii Europejskiej w sposób nadmierny w stosunku do tych regulacji, w ramach stosowania tzw. gold-plating`u. W rezultacie prawodawca krajowy – korzystając z tzw. opcji narodowych – dodaje do rozwiązań unijnych takie rozwiązania krajowe, które są nadmiarowe i nie służą polskim przedsiębiorcom, nakładając na nich obowiązki niewynikające z regulacji Unii Europejskiej.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Wprowadzanie nadmiarowych obowiązków w ramach regulacji krajowych - względem zobowiązań wynikających z przepisów prawa Unii Europejskiej - prowadzi do zwiększenia liczby oraz zakresu wymogów prawnych jakie spełniać muszą podmioty działające na polskim rynku. W rezultacie prowadzenie działalności w Polsce staje się trudniejsze oraz generuje wyższe koszty operacyjne dla przedsiębiorców w porównaniu do innych państw członkowskich UE, co przyczynia się do wycofania z tego rynku części jego uczestników oraz obniżenia konkurencyjności polskich przedsiębiorców.

Przykład

Ustawa z 27.05.2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz interpretacje organów nadzoru przewidują dla podmiotu pełniącego funkcję depozytariusza liczne, nadmiarowe zadania i obowiązki nie wynikające z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE (art. 72), w tym zasadnicze sprawowanie nadzoru. Takie podejście, oprócz uciążliwości dla depozytariuszy, prawdopodobnie przyczyniło się do wycofania z tego rynku części jego uczestników, co obniżyło jego konkurencyjność.

Jakie będą korzyści?

  • Usunięcie nadmiarowych regulacji zwiększyłoby poziom konkurencji i zapewniłoby tzw. level playing field dla polskich przedsiębiorców w relacji do ich unijnych odpowiedników.
  • Wprowadzenie zakazu gold-plating’u prowadziłoby do zmniejszenia kosztów regulacyjnych i prawnych związanych ponoszonych przez przedsiębiorców.

Podsumowanie

Postuluje się wprowadzenie do zasad legislacji zakazu stosowania tzw. gold-plating’u oraz tworzenie przepisów prawa, które pozwalają na stosowanie przepisów dyrektywy w polskim porządku prawnym bez budowania dodatkowych, nadmiarowych barier regulacyjnych lub procesowych. Uzasadnienie dla zmiany Usunięcie nadmiarowych regulacji zwiększyłoby poziom konkurencji i zapewniłoby tzw. level playing field dla polskich przedsiębiorców w relacji do ich unijnych odpowiedników. Ponadto, wprowadzenie zakazu gold- plating’u prowadziłoby do zmniejszenia kosztów regulacyjnych i prawnych ponoszonych przez przedsiębiorców.

Załączniki