• Ustawa
  • Podatki
  • 18.03.2025

3 dni temu przekazano stronie rządowej

Elastyczna zmiana opodatkowania dla jednoosobowych działalności – korzystniejsze rozliczenia podatkowe

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Proponujemy umożliwienie przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG) zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Obecnie przepisy pozwalają na zmianę tylko raz do roku, co utrudnia dostosowanie formy rozliczenia do bieżącej sytuacji biznesowej. Dzięki nowym zasadom właściciele JDG będą mogli elastycznie reagować na zmiany, unikną niekorzystnych rozliczeń podatkowych, zaoszczędzą czas oraz pieniądze, zwiększając swoją konkurencyjność na rynku.

Jak jest teraz?

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w terminie do 20. dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód lub ostatni dzień roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięto w grudniu tego roku podatkowego.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Podatnik de facto dokonuje wyboru formy opodatkowania, nie znając wszystkich zmiennych wpływających na finalny wynik podatkowy. Biorąc pod uwagę, że każda forma opodatkowania ma odmienne zasady ustalania podstawy opodatkowania, dokonywania odliczeń, stosowania ulg itd., podatnik jest pozbawiony wyboru najbardziej efektywnej formy opodatkowania w jego indywidualnym przypadku.

Przykład

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Uzyskując znaczne dochody, zdecydował się na opodatkowanie na zasadach ogólnych w celu skorzystania z preferencji opodatkowania z małżonką. Z uwagi na otrzymanie przez małżonkę premii w pracy, przekroczony został próg dochodów, który umożliwiał skorzystanie z preferencyjnego opodatkowania małżonków. Podatnik nie ma obecnie prawa wyboru w trakcie roku/w rozliczeniu rocznym korzystniejszej w tym przypadku formy opodatkowania PIT-em liniowym.

Jakie będą korzyści?

  • Elastyczność rozliczeń podatkowych.
  • Zwiększenie oszczędności gospodarstw domowych.
  • Kształtowanie świadomości fiskalnej podatników.

Komentarze związków zawodowych

Brak zdania. (N.Kusiak)

Postulujemy nie zmieniać przepisów. Reguły i zasady opodatkowania konkretnego podatnika nie powinny podlegać zmianom w trakcie trwania okresu rozliczeniowego (roku podatkowego). Każdy mógłby dowolnie w każdym momencie zmieniać zasady opodatkowania w celu zminimalizowania obciążeń podatkowych. Utrudniałoby to też weryfikację rozliczeń i przysporzyłoby dodatkowych obowiązków po stronie KAS. Każda forma opodatkowania działalności ma swój kod, który służy także do księgowania wpłat i zaliczek. Zmiany formy opodatkowania w trakcie roku generowałoby konieczność przeksięgowywania wpłat/zaliczek pomiędzy różnymi podatkami. Trudno sobie także wyobrazić prawidłowe i należyte ustalanie zaliczek na podatek w sytuacji zmiany formy opodatkowania. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Zmiana ustaw o podatkach dochodowych polegająca na umożliwieniu podatnikom wyboru formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego i w rozliczeniu rocznym. Wiążąca dla urzędu skarbowego i podatnika byłaby forma opodatkowania zadeklarowana w rozliczeniu rocznym. Nadpłata podatku w formie nadpłaconych zaliczek podlegałaby zwrotowi zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.

Załączniki