• Ustawa
  • Prawo pracy
  • 18.03.2025

Elektroniczne dokumenty pracownicze – wygoda i bezpieczeństwo dla firm i pracowników

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Ścieżka legislacyjna

Odrzucona

Inicjatywa została odrzucona przez rządowy zespół deregulacyjny i nie będzie dalej procedowana.

Procedowano przez 31 dni

Opis

Proponujemy, by dokumenty pracownicze w wersji elektronicznej miały taką samą wartość prawną jak dokumenty papierowe. Dzięki tej zmianie firmy zyskają większą wygodę, oszczędzą czas oraz ograniczą koszty administracyjne. To także większe bezpieczeństwo danych osobowych pracowników oraz łatwiejszy dostęp do dokumentów dla pracowników i pracodawców.

Jak jest teraz?

Nomenklatura stosowana w Kodeksie pracy przez ustawodawcę w zakresie formy czynności prawnych jest niejednolita i nastręcza szeregu wątpliwości interpretacyjnych adresatom norm prawnych („forma pisemna”, „forma papierowa”). Brak elastyczności w wyborze między formą papierową a formą elektroniczną, lepiej dostosowaną do współczesnych warunków i możliwości technologicznych.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Obecna nomenklatura stwarza zagrożenia dla niezachowania właściwej formy czynności prawnej. Ponadto nie uwzględnia potrzeb dostosowania systemu prawa do rozwijającej się technologii.

Przykład

Pracownik, który pracuje mobilnie czy zdalnie, a siedziba firmy znajduje się w dalekiej odległości od niego, nie ma możliwości w niektórych sytuacjach wyboru formy elektronicznej. Jest zobowiązany do dostarczenia dokumentu w wersji papierowej, co zajmuje więcej czasu, jest nieefektywne i powoduje dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Jakie będą korzyści?

  • ⦁ Umożliwienie składania dokumentów innych niż wnioski w formie dokumentowej, zatem na równych zasadach w formie papierowej, jak i elektronicznej, znacząco ułatwi pracownikom korzystanie z przysługujących im praw. Nie wymaga to od nich fizycznego przekazania dokumentów, co jest szczególnie istotne dla osób pracujących zdalnie czy w systemie hybrydowym.
  • ⦁ Forma dokumentowa nie tylko nie narusza, ale również wzmacnia ochronę praw pracowniczych, umożliwiając szybsze i bardziej efektywne ich wykonywanie. Pracownicy zyskują możliwość natychmiastowego reagowania na potrzeby związane z ich stosunkiem pracy, bez zbędnej zwłoki wynikającej z konieczności dostarczania dokumentów w formie pisemnej.
  • ⦁ Wprowadzenie formy dokumentowej odpowiada na potrzeby współczesnego rynku pracy, który wymaga większej elastyczności zarówno od pracodawców, jak i pracowników. Ułatwia to adaptację do szybko zmieniających się warunków i zwiększa konkurencyjność na rynku pracy.
  • ⦁ Elektronizacja procesów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi przyczynia się do zwiększenia ich efektywności. Skrócenie czasu obiegu dokumentów, redukcja kosztów związanych z archiwizacją papierową oraz łatwiejszy dostęp do dokumentacji to korzyści, z których skorzystają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Komentarze związków zawodowych

Brak zdania. (N.Kusiak)

Brak zastrzerzeń. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Proponujemy więc, w zakresie form wniosków, zgód i oświadczeń składanych przez pracownika, aby posłużyć się pojęciem „formy dokumentowej” jednolitej dla całego Kodeksu pracy. W naszej ocenie forma dokumentowa w obecnych realiach spełnia przesłankę zapewnienia bezpieczeństwa obrotu prawnego oraz realizuje funkcję ochronną prawa pracy, gdyż jej stosowanie w życiu codziennym ma charakter powszechny oraz gwarantuje odpowiedni poziom uwierzytelnienia stron czynności prawnej i utrwalenia treści tej czynności. Ponadto cele tej regulacji prawnej z perspektywy wykładni funkcjonalnej będą odpowiadały konsekwencjom społecznym i ekonomicznym, do jakich może ona doprowadzić. W obecnych czasach konieczne jest umożliwienie szerszego wykorzystywania formy elektronicznej, która wpływa na efektywność i ułatwia zarządzanie dokumentacją.

Załączniki