• Rozporządzenie
  • Rejestracja pojazdów
  • 09.04.2025

1 dzień temu przekazano stronie rządowej

Elektroniczne dokumenty rejestracyjne – mniej papieru, więcej wygody

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Cyfrowa archiwizacja dokumentów rejestracyjnych zastąpi dotychczasową papierologię, co przyspieszy obsługę, ograniczy koszty i zwiększy bezpieczeństwo danych. Obywatele oraz przedsiębiorcy zyskają szybszy dostęp do niezbędnych dokumentów.

Jak jest teraz?

Aktualnie dokumenty związane z rejestracją lub wyrejestrowaniem pojazdu są przechowywane przez organy rejestrujące głównie w formie papierowej, co generuje wysokie koszty archiwizacji oraz powoduje trudności logistyczne i administracyjne.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Papierowa archiwizacja jest kosztowna, nieefektywna i utrudnia szybki dostęp do dokumentów, generując niepotrzebne koszty dla samorządów oraz opóźnienia w obsłudze obywateli.

Przykład

Właściciel pojazdu, chcąc szybko uzyskać dostęp do dokumentacji pojazdu, musi czekać, aż urzędnicy odszukają dokumenty w rozproszonym archiwum papierowym. Powoduje to opóźnienia i generuje dodatkowe koszty obsługi.

Jakie będą korzyści?

  • Oszczędność powierzchni biurowej.
  • Szybki dostęp do dokumentacji.
  • Redukcja kosztów osobowych i administracyjnych.
  • Usprawnienie procesu obsługi obywateli.

Komentarze związków zawodowych

N. Kusiak: Przy planowaniu i realizacji działań zmierzających do elektronicznej archiwizacji dokumentów rejestracyjnych pojazdów niezbędne jest uwzględnienie zróżnicowanej kondycji finansowej poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności powiatów, na których ciąży obowiązek prowadzenia rejestracji pojazdów. W tym kontekście warto zapewnić jednostkom samorządu terytorialnego dodatkowe wsparcie finansowego ze środków publicznych, w szczególności z Krajowego Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ostatnich latach obserwuje się bowiem spadek transferów z budżetu państwa do JST w zakresie subwencji ogólnych, jak i dotacji celowych. Jednocześnie samorządy – w tym powiaty – zmagają się z rosnącymi wyzwaniami finansowymi, wynikającymi m.in. ze wzrostu kosztów, co istotnie ogranicza ich zdolność do podejmowania nowych inwestycji oraz realizacji zadań publicznych.

A. Jagodzińska: Zgoda

Podsumowanie

Propozycja zakłada obowiązkową archiwizację elektroniczną dokumentów pojazdów, zwrot właścicielom unieważnionych dowodów rejestracyjnych oraz pozyskiwanie informacji o badaniu technicznym bezpośrednio z systemu SI CEP. Rozwiązanie pozwoli na ograniczenie kosztów i poprawę efektywności zarządzania dokumentacją pojazdów.

Załączniki