• Ustawa
  • Prawo pracy
  • 25.02.2025

7 dni temu przekazano stronie rządowej

Elektroniczne umowy o pracę – wygoda i bezpieczeństwo dla pracowników

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Umożliwienie pełnej digitalizacji procesu zawierania umów o pracę oraz ich aneksowania, co zwiększy elastyczność i bezpieczeństwo dla pracowników i pracodawców. Obecne przepisy wymagają formy pisemnej dla większości umów, co generuje zbędne koszty oraz ogranicza możliwości zawierania umów w przypadku pracy zdalnej. Wdrożenie elektronicznych umów pozwoli na ich szybkie zawieranie na odległość, ograniczy biurokrację i dostosuje rynek pracy do nowoczesnych standardów cyfrowych jak przy innych umowach.

Jak jest teraz?

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 29 § 2 Kodeksu pracy, umowa o pracę musi zostać zawarta na piśmie. W przypadku niezachowania tej formy, przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawca musi potwierdzić warunki umowy na piśmie. Oznacza to, że nie ma możliwości zawarcia umowy przy użyciu podpisu osobistego lub zaufanego lub w formie dokumentowej. Podobnie art. 29 § 3 oraz § 32 nakłada obowiązek pisemnego informowania pracownika o warunkach zatrudnienia oraz o wszelkich zmianach w tym zakresie, co oznacza brak możliwości przekazywania tych informacji w formie elektronicznej (tj. przy użyciu podpisu osobistego lub zaufanego lub w formie dokumentowej). Brak możliwości zawarcia umowy o pracę w postaci elektronicznej oznacza, że forma dokumentowa (np. mail) lub przy użyciu podpisu osobistego lub zaufanego nie jest dopuszczalna. Choć w teorii istnieje możliwość stosowania formy elektronicznej w rozumieniu art. 781 § 1 k.c. – tj. przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, w praktyce nie jest ona stosowana z uwagi na niewielkie wykorzystanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego wśród pracowników. W konsekwencji praktykowane są wyłacznie papierowe formy dokumentacji. Zgodnie z art. 1013 Kodeksu pracy, umowy o zakazie konkurencji, zarówno w trakcie trwania stosunku pracy (art. 1011 § 1), jak i po jego zakończeniu (art. 1012 § 1), muszą zostać zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Brak możliwości zawarcia umowy o zakazie konkurencji w formie elektronicznej (np. mailowej lub przy użyciu podpisu osobistego lub zaufanego pracownika) oznacza, że pracodawcy i pracownicy muszą stosować tradycyjne metody podpisywania umów o zakazie konkurencji.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Brak możliwości zawierania umów o pracę oraz przekazywania informacji o warunkach zatrudnienia oraz umowy o zakazie konkurencji w formie elektronicznej (np. mailowo lub przy użyciu podpisu osobistego lub zaufanego pracownika) powoduje utrudnienia ze strony zarówno pracownika jak i pracodawcy. Nierzadko wpływa na wydłużenie procesu rekrutacji, opóźnienia w zatrudnieniu pracownika oraz generuje dodatkowe koszty i czas wymagany po obu stronach, co jest niekorzystne zwłaszcza przy procesach rekrutacji na stanowiska związane z telepracą i pracą hybrydową, zwłaszcza w przypadku kiedy pracownik zamieszkuje w mieście poza lokalizacją pracodawcy. Obecny stan prawny nie odzwierciedla dynamicznych zmian zachodzących na rynku pracy, w tym popularyzacji i rozwoju telepracy oraz pracy hybrydowej, oraz cyfryzacji procesów zarządzania zasobami ludzkimi.

Przykład

W związku z dynamicznym rozwojem na rynku międzynarodowym firma działająca w sektorze opartym na pracy hybrydowej w trybie pilnym potrzebuje zatrudnić pracownika, który będzie pracował w trybie zdalnym z miejscowości oddalonej od siedziby firmy. Konieczność podpisania umowy o pracę w formie papierowej wydłuży w sposób znaczący zatrudnienie pracownika oraz zwiększy koszty administracyjne. W efekcie moment rozpoczęcia współpracy znacząco się opóźni.

Jakie będą korzyści?

  • Większa elastyczność dla pracowników zwłaszcza tych wykonujących pracę zdalnie oraz dla firm działających w wielu lokalizacjach,
  • Skrócenie czasu procesów rekrutacyjnych i kadrowych
  • Uproszczenie procedur zatrudniania i zmiany warunków umowy,
  • Redukcja kosztów związanych z drukowaniem i przesyłką dokumentów.

Komentarze związków zawodowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, w szczególności art. 29 § 2 Kodeksu pracy, umowa o pracę powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Generalnie powyższa regulacja ma motywować pracodawcę do jasnego określenia warunków pracy tak, aby pracownik wiedział na jakich warunkach wykonuje pracę (ochrona strony słabszej). Jak potwierdza orzecznictwo, niedopełnienie wymogu formy pisemnej umowy o pracę nie powoduje jednak jej nieważności. Umowa jest ważna (nawet zawarta ustnie, poprzez e-mail, itp.), ale pracodawca popełnia wykroczenie. Proponowane zmiany mogą prowadzić do osłabienia ochrony pracownika. Wprowadzenie formy elektronicznej, w tym korespondencji mailowej, może skutkować trudnościami dowodowymi oraz prowadzić do niepotrzebnych sporów sądowych związanych z autentycznością i treścią oświadczeń woli stron. Wskazane w propozycji „modyfikacje umowy o pracę” mogą dotyczyć również jej rozwiązania, co budzi moje obawy. Wypowiedzenie umowy w formie elektronicznej, np. za pośrednictwem poczty e-mail, niesie ze sobą ryzyko, że pracownik nie zapozna się z jego treścią na czas lub będzie kwestionował jego skuteczność. W obecnym stanie prawnym wypowiedzenie doręczone pracownikowi w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią jest skuteczne, jednak niejednokrotnie w praktyce powstają spory dotyczące doręczenia i momentu skuteczności takiego wypowiedzenia. Trzeba wziąć także pod uwagę wysoki poziom wykluczenia cyfrowego w Polsce, który utrudnia dostęp pracowników do dokumentów w formie elektronicznej. Dlatego wprowadzenie zmian w zakresie digitalizacji stosunków pracy powinno także uwzględniać tempo wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych oraz likwidacji luki cyfrowej. Aktualnie podejmowane są prace nad wprowadzeniem cyfrowych rozwiązań umożliwiających zawieranie umów o pracę w sposób bezpieczny, np. poprzez aplikację mObywatel. Niemniej jednak brak jednoznacznych regulacji w tym zakresie może prowadzić do licznych sporów prawnych oraz naruszeń praw pracowników. Cyfryzacja w niektórych przestrzeniach pomaga, ale w niektórych będzie prowadzić do sporów, dlatego warto przeanalizować możliwość wprowadzenia dualnego/pilotażowego systemu w tym zakresie. Podsumowując, uważam, że propozycja liberalizacji formy zawierania i modyfikowania umów o pracę może być w przyszłości rozważana, ale dziś budzi istotne wątpliwości prawne i praktyczne. Uważam, że ochrona pracownika jako strony słabszej stosunku pracy wymaga zachowania jasnych i przejrzystych procedur, które nie pozostawiają wątpliwości co do treści, skuteczności i doręczenia oświadczeń woli stron. W związku z powyższym proponowane zmiany będą prowadzić do niepożądanych skutków prawnych, takich jak zwiększona liczba sporów pracowniczych, trudności dowodowe oraz osłabienie ochrony zatrudnionych osób.

Podsumowanie

Dopuszczenie elektronicznych umów o pracę zwiększy elastyczność zatrudnienia, obniży koszty i uprości procesy rekrutacyjne. Jest to szybka i bezkosztowa zmiana, która usprawni zarządzanie kadrami i dostosuje Kodeks pracy do realiów cyfrowej gospodarki.

Załączniki