- Ustawa
- Ubezpieczenia
- 30.04.2025
Firmy unikną niepotrzebnych kar dzięki bardziej racjonalnemu nadzorowi KNF
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Zwiększenie elastyczności kontroli KNF sprawi, że firmy nie będą karane za drobne, jednorazowe błędy administracyjne. Pozwoli to skupić działania nadzorcze na rzeczywistych naruszeniach i realnych zagrożeniach dla klientów.
Jak jest teraz?
W świetle obecnego brzmienia ustawy, KNF musi nałożyć na zakład ubezpieczeń karę administracyjną za nawet najdrobniejsze opóźnienie w likwidacji szkody komunikacyjnej.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Organ nadzoru nie może skupić się na najistotniejszych nieprawidłowościach, ale musi „po kolei” nakładać kary za wszystkie, nawet drobne i nieliczne opóźnienia w likwidacji szkód, co stanowi bardzo duże obciążenie administracyjne dla KNF i zakładów ubezpieczeń.
Przykład
Zgodnie z komunikatem KNF, Komisja Nadzoru Finansowego 16 czerwca 2023 r. wydała decyzję nakładającą na TU xyz kary pieniężne w łącznej wysokości 14 800 zł w związku z niewypłaceniem przez Towarzystwo 3 odszkodowań w terminie. Naruszenia miały miejsce w latach 2017–2018.
Jakie będą korzyści?
- Komisja Nadzoru Finansowego powinna skupiać się na najistotniejszych nieprawidłowościach, stosować w większym stopniu zasadę proporcjonalności.
Podsumowanie
Należy zamienić obowiązującą obecnie zasadę związania administracyjnego (karanie za wszelkie nieprawidłowości) na zasadę uznania administracyjnego (karania za najistotniejsze nieprawidłowości).
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Brak zdania
A. Jagodzińska: Brak zgody. Wypłaty odszkodowań powinny być wypłacane zgodnie z przepisami ustawowymi oraz umownymi za niedotrzymanie umów powinno spotykać się z konsekwencjami aby nie doszło do wykorzystywania pozycji dominującej przez ubezpieczycieli wobec osób fizycznych i innych.