- Ustawa
- Cyfryzacja
- 17.02.2025
Integracja istniejących systemów administracyjnych w usługach dla obywateli
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Ścieżka legislacyjna
Przyjęta
Rządowy zespół deregulacyjny we współpracy z Ministerstwem przyjął inicjatywę do wdrożenia. Procedowane są dalsze prace nad przedstawioną dokumentacją, w celu przekazania jej do KPRM.
Opis
Postulat wskazuje na pozytywne efekty synergii isniejących już systemów administracyjnych dla obywateli.
Jak jest teraz?
Polska jest tym krajem Unii Europejskiej, które jest najbardziej zaawansowanym jeżeli chodzi o cyfryzację codziennego życia, zobaczmy Blik, e-receptę czy wszechobecne płatności mobilne. Nic nie stoi na przeszkodzie, ale rozwijać infrastrukturę i tworzyć synergię między systemami.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Chcemy zidentyfikować jak już istniejące systemy informatyczne mogą zostać zintegrowany, tak aby współdziałały ze sobą w interesie obywatela i przedsiębiorcy. Postęp technologiczny w zakresie technologii komputerowych musi pociągać za sobą np. ograniczenie ilości dokumentów jakie np. mikro-przedsiebiorca zobowiązany jest dostarczyć do urzędu, np. żeby zatrudnić pracownika, uzyskać zezwolenie lub koncesję czy zgodę. Rozwiązania Cyfryzacyjne już są wyróżnikiem Polski w całej UE. Wzmacnianie tych przewag spowoduje ściąganie inwestycji do naszego kraju, a to z kolei wzrost gospodarczy.
Przykład
Obywatel złoży wniosek online o wydanie określonej decyzji, która zostanie doręczona mu elektronicznie, a wszelkie dane i dokumenty zostaną przez urząd zaciągnięte z systemów administracyjnych, do których dany urząd ma dostęp bez konieczności przedstawiania oświadczeń lub zaświadczeń.
Jakie będą korzyści?
- Cyfryzacja administracji i łatwiejszy dostęp do usług publicznych zmniejszy biurokratyczne obciążenia obywateli i przedsiębiorców na każdym punkcie stycznym między nimi, a polskimi urzędnikami i władzami, poczynając od wydawania decyzji administracyjnych, aż po postępowania sądowe. Sprawi to, że całość funkcjonowania administracji będzie i szybsze i tańsze. To przede wszystkim ukłon wobec obywateli i mikro-przedsiębiorców, którzy nie dysponują środkami finansowymi i zasobami, aby prowadzić spory z administracją i domagać się uznania należnych im racji.
Podsumowanie
Ta rewolucja musi przełożyć się na takie funkcjonowanie administracji każdego szczebla, które ułatwi codzienne życie obywatela i funkcjonowania obrotu gospodarczego, szczególnie dla mikro-przedsiębiorców.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Poszczególne ustawy regulujące procesy objęte cyfryzacją (przykładowo: w przypadku CEPIK - Prawo o ruchu drogowym). Rozporządzenia regulujące techniczne aspekty publicznych baz danych.