- Ustawa
- Banki
- 26.03.2025
Jeden rachunek zamiast dziesięciu – prostsze wpłaty do funduszy inwestycyjnych
Źródło propozycji: Procedowany projekt ustawy autorstwa PSL
Opis
Aktualne przepisy zmuszają fundusze inwestycyjne do prowadzenia osobnych rachunków bankowych dla każdego produktu inwestycyjnego. Proponujemy umożliwić prowadzenie jednego rachunku dla wielu funduszy zarządzanych przez jedno TFI, co ułatwi klientom dokonywanie wpłat i zmniejszy koszty administracyjne.
Jak jest teraz?
Obecnie istnieje konieczność wskazywania dwóch lub więcej rachunków do osobnych wpłat na każdy fundusz, a w konsekwencji nie będzie wymagane stosowanie odpowiednich systemów informatycznych i dodatkowe angażowanie działów księgowości pracodawców.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Problem braku możliwości prowadzenia przez banki rachunków wspólnych na rzecz funduszy inwestycyjnych utrudnia oferowanie oraz obsługę przez te TFI/fundusze programów oszczędnościowych o charakterze ustawowym i pozaustawowym. Problem ten polega na tym, że w takich okolicznościach fundusze zobowiązane są do prowadzenia w ramach jednego produktu finansowego wielu rachunków bankowych, jeżeli produkt jest oferowany przez więcej niż jeden fundusz.
Przykład
Brak możliwości dokonywania wpłat na jeden, wspólny rachunek bankowy stanowi znaczącą uciążliwość dla klientów TFI/funduszy lub podmiotów dokonujących wpłat na rzecz klientów, np. pracodawców w przypadku programów emerytalnych.
Jakie będą korzyści?
- Wprowadzenie możliwości prowadzenia przez banki rachunków wspólnych na rzecz funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez jedno towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI) wpłynie na konkurencyjność tych instytucji poprzez zmniejszenie kosztów (prowadzenie mniejszej liczby rachunków).
Podsumowanie
Nowelizacja przepisów dotyczących rachunków bankowych dla TFI pozwoli na uproszczenie procedur oraz dostosowanie ich do nowoczesnych standardów zarządzania finansami.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi
- Ustawa Prawo bankowe
Komentarze związków zawodowych
Brak zdania. (N.Kusiak)
Brak zdania. (A.Jagodzińska)