• Ustawa
  • Postępowanie administracyjne
  • 26.03.2025

Jedna instancja, szybsze decyzje – rewolucja w administracji publicznej

Źródło propozycji: Procedowany projekt ustawy autorstwa PSL

Opis

Propozycja zakłada wprowadzenie jednoinstancyjności w wybranych postępowaniach administracyjnych, w których wniosek jest w pełni zrealizowany a zasada dwuinstancyjności niepotrzebnie wydłuża proces decyzyjny. Ograniczenie zbędnych odwołań pozwoli na szybsze rozpoznawanie spraw i zmniejszenie obciążenia administracyjnego dla organów. Dzięki temu decyzje administracyjne będą wydawane sprawniej, co przełoży się na większą efektywność systemu i oszczędność zasobów​.

Jak jest teraz?

Zgodnie z art. 15 KPA Postępowanie administracyjne jest dwuinstancyjne, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Część spraw powinna być załatwiana w jednej instancji w sytuacji, gdy decyzje są co do zasady wydawane na korzyść strony.

Przykład

Obecnie w Polsce decyzje administracyjne w wielu obszarach podlegają dwuinstancyjnemu postępowaniu, co znacznie wydłuża proces uzyskiwania zezwoleń. Każde odwołanie oznacza dodatkowe miesiące oczekiwania, a niekiedy prowadzi do formalnego przeciągania postępowania.

Jakie będą korzyści?

  • Proste sprawy administracyjne będą załatwiane szybciej.
  • Niecelowe jest wydłużenie oczekiwania strony na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy w poszczególnych rodzajach spraw.

Komentarze związków zawodowych

Brak zdania. (N.Kusiak)

Zgoda. Jednak trzeba będzie precyzyjnie określić sprawy, w których postępowanie będzie miało charakter jednoinstancyjny. Należy pamiętać że dwuinstancyjność ma umocowanie konstytucyjne więc wszelkie zmiany w tym zakresie należy dokonywać z niezwykłą ostrożnością. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Wprowadzenie ograniczenia/odstąpienia od zasady dwuinstancyjności w wybranych postępowaniach administracyjnych może znacząco przyspieszyć procesy decyzyjne, zmniejszyć koszty prowadzenia działalności oraz zwiększyć przewidywalność funkcjonowania administracji publicznej.

Załączniki