- Ustawa
- Administracja publiczna
- 16.04.2025
Jedna zasada, jedna opłata – koniec z zamieszaniem przy pełnomocnictwach
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Dziś przedsiębiorca musi wnosić opłatę skarbową do innego urzędu w zależności od tego, czy składa pełnomocnictwo papierowo czy elektronicznie. To zbędna komplikacja, która powoduje pomyłki i opóźnia sprawy. Proponujemy ujednolicenie zasad – jedna zasada dla wszystkich form. Dzięki temu postępowania będą prostsze, szybsze i bez frustracji.
Jak jest teraz?
Wprowadzony został swoisty dualizm we wnoszeniu opłaty skarbowej za złożenie pełnomocnictwa do danej sprawy. Za złożenie pełnomocnictwa w wersji papierowej pobierana jest opłata skarbowa, którą się wnosi do organu właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu. Natomiast za złożenie pełnomocnictwa w wersji elektronicznej w postępowaniu prowadzonym elektronicznie pobierana jest opłata skarbowa, którą się wnosi do organu właściwego ze względu na miejsce siedziby przedsiębiorcy.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Wprowadzony dualizm prowadzi do omyłek po stronie przedsiębiorców, konieczności dodatkowego nakładu sił na sprawdzanie wymogów formalnych składanych opłat skarbowych i może mieć negatywny wpływ na szybkość prowadzonych postępowań. Ujednolicenie zasad wnoszenia opłaty skarbowej skutkowałoby wyeliminowaniem powyższych problemów.
Przykład
Złożenie takiego samego wniosku do organu mającego siedzibę np. w Warszawie, przez podmiot mający siedzibę w Poznaniu, w wersji papierowej lub elektronicznej, będzie skutkowało koniecznością dołączenia odpowiedniego potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej za złożenie pełnomocnictwa, które będzie złożone odpowiednio do Prezydenta Miasta Warszawy (wersja papierowa postępowania) lub do Prezydenta Miasta Poznań (wersja elektroniczna postępowania).
Jakie będą korzyści?
- Poprawna komunikacja.
- Brak potencjalnych omyłek i wątpliwości.
- Łatwość w poprawnej identyfikacji właściwego organu, do którego powinna zostać wniesiona opłata skarbowa.
Podsumowanie
Ujednolicenie zasad wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa o opłacie skarbowej
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Brak uwag
A. Jagodzińska: Zgoda