- Ustawa
- Ubezpieczenia
- 30.04.2025
Klienci łatwiej przejdą na elektroniczną komunikację z ubezpieczycielem
Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis
Umożliwienie klientom zmiany formy korespondencji na elektroniczną w dowolnym momencie ułatwi obsługę, obniży koszty przesyłek pocztowych i ograniczy zużycie papieru, zwiększając przy tym komfort i wygodę klientów.
Jak jest teraz?
Zgoda na komunikację elektroniczną może być udzielona przez klienta tylko w momencie zawarcia umowy. Nie jest to możliwe w trakcie realizacji umowy.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Zakłady ubezpieczeń są zmuszone do wysyłania informacji listami poleconymi, co często budzi niezadowolenie klientów, którzy mimo wyraźnej prośby o korespondencję elektroniczną, muszą osobiście odbierać przesyłki na poczcie.
Przykład
Zgodnie z art. 29 ust. 1b ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do wysłania ubezpieczającemu informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia. Jeżeli klient nie wyraził przy zawarciu umowy zgody na komunikację elektroniczną, zmuszony będzie odebrać informacje od zakładu ubezpieczeń na poczcie. Ubezpieczony nie może wyrazić woli o komunikacji elektronicznej już po zawarciu umowy ubezpieczenia.
Jakie będą korzyści?
- Uproszczenie zasad korespondencji pomiędzy przedsiębiorcą i klientem. Umożliwienie przedsiębiorcy realizowania woli klienta wyrażonej w dowolnym momencie realizacji umowy (a nie tylko przy zawarciu umowy). Korespondencja „papierowa” jest istotnie droższa.
Podsumowanie
Należy umożliwić klientowi wyrażenie zgody na komunikację elektroniczną w dowolnym momencie – zawarcia i realizacji umowy.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Brak zdania
A. Jagodzińska: Zgoda