- Ustawa
- Energetyka
- 26.03.2025
Koniec podwójnych koncesji – łatwiejsze magazynowanie energii
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Proponujemy uproszczenie procedur dotyczących magazynów energii elektrycznej poprzez zniesienie konieczności uzyskiwania oddzielnych koncesji na magazynowanie oraz obrót energią. Jedna, przejrzysta koncesja zmniejszy formalności, przyspieszy rozwój infrastruktury magazynowej oraz poprawi konkurencyjność rynku energetycznego. Dzięki tej zmianie inwestycje w magazyny energii staną się prostsze i bardziej opłacalne, przyczyniając się do szybszej transformacji energetycznej kraju.
Jak jest teraz?
Działalność gospodarcza obejmująca energię elektryczną pobieraną i oddawaną do sieci elektroenergetycznej przez magazyn energii elektrycznej może zostać objęta obowiązkiem posiadania odrębnej koncesji na obrót energią elektryczną, poza obowiązkową koncesją na magazynowanie.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Koncesja na magazynowanie nie obejmuje wprowadzania i pobierania energii elektrycznej, a tylko jej „przechowywania”, co jest niespójne z ratio legis wprowadzenia przepisów, gdyż model biznesowy dla magazynów obejmuje w zasadzie ciągłą wymianę energii pomiędzy magazynem i siecią elektroenergetyczną.
Przykład
W przypadku obowiązku koncesyjnego na obrót, podmiot ubiegający się o jej uzyskanie musi przedstawić dodatkowe gwarancje opiewające na 10 mln zł, co będzie bardzo dużym obciążeniem w szczególności dla mniejszych podmiotów. Ponadto, ta sama działalność de facto obejmowana byłaby dwiema koncesjami.
Jakie będą korzyści?
- Jasna interpretacja przepisów.
- Ułatwienie dotrzymania realizacji projektów w terminie.
- Większa stabilność dla podmiotów gospodarczych.
- Brak dodatkowych obciążeń finansowych i organizacyjnych w procesie uzyskiwania koncesji na obrót energią elektryczną.
Podsumowanie
Wyłączenie magazynów energii elektrycznej spod obowiązku uzyskania koncesji na obrót energią elektryczną, które będą objęte obowiązkiem uzyskania koncesji na magazynowanie energii elektrycznej.
Akty prawne wymagające zmiany
- Prawo energetyczne
Komentarze związków zawodowych
Brak zdania. (N.Kusiak)
Brak zdania. (A.Jagodzińska)