- Ustawa
- Postępowania administracyjne, postępowania sądowe
- 09.04.2025
1 dzień temu przekazano stronie rządowej
Koniec z drukowaniem CEIDG i KRS – urzędnik sprawdzi to sam
Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis
Urzędy i sądy będą zobowiązane same sprawdzić dane z KRS i CEIDG – bez konieczności przynoszenia wydruków przez obywatela. To mniej dokumentów, krótsza ścieżka administracyjna i mniej frustracji dla przedsiębiorców.
Jak jest teraz?
Organy administracji oraz sądy żądają od strony postępowania potwierdzenia faktów, które wynikają z publicznie dostępnych i podlegających kontroli Państwa rejestrów. Różna jest praktyka organów dot. aktualności wydruków z CEIDG i KRS (niektórym wystarczy dokument nie starszy niż 3 miesiące, w innych panuje dowolność i uznaniowość. Zmiana przepisów usunie niejednolitą praktykę urzędów dotyczącą określania „ważności” wydruku z rejestru publicznego.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Obecne działanie organów ma niejednolity charakter (uwzględnianie odpisów „nie starszych niż…” nie ma podstawy w przepisach prawa). Wprowadzenie rozwiązania zmniejszy ilość wykorzystywanego papieru, przyspieszy postępowanie i zmniejszy liczbę spraw sądowych nierozpatrywanych merytorycznie ze względu na brak formalny.
Przykład
Przedsiębiorca załatwiający sprawę w urzędzie musi wydrukować odpis z CEIDG albo KRS aby udowodnić swoje umocowanie. Analogicznie pełnomocnik/prokurent ujawniony w CEIDG/KRS. Analogicznie następuje weryfikacja mocowania strony w postępowaniu sądowym.
Jakie będą korzyści?
- Zmniejszenie obowiązków biurokratycznych po stronie przedsiębiorców.
- Zwiększenie pewności obrotu – pracownik organu będzie weryfikował umocowanie osoby działającej w imieniu organu na podstawie najbardziej aktualnych danych (w zależności od potrzeb aktualnego bądź zawierającego dane historyczne rejestru).
Podsumowanie
Rozwiązanie likwiduje zbędny obowiązek formalny, prowadzący często do odmowy rozpoznania sprawy.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa Prawo przedsiębiorców, dodanie art. 5 ust. 7 i rozszerzenie słownika z art 7.
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Brak zdania
A. Jagodzińska: Zgoda, z takim jednakże zasztrzeżeniem, że dane widniejące w rejestrach nie zawsze są aktualne. Przykładowo wpisy w KRS są dokonywane z przesunięciem czasowym wynikającym z dużego obciążenia sądów. Przedsiębiorca, który sam pobiera/drukuje odpis sam jednocześnie potwierdza aktualność danych (że nie ma żadnych wpisów oczekujących). W istniejących realiach powstaje ryzyko posłużenia się danymi narażonymi na nieaktualność. Należy zatem zwrócić uwagę na to by dane w rejestrach były aktualne i były prowadzone w czasie rzeczywistym.