- Ustawa
- Sądownictwo
- 09.04.2025
1 dzień temu przekazano stronie rządowej
Koniec z drukowaniem tych samych załączników do sądu
Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis
Po zmianie przepisów nie trzeba będzie ponownie dostarczać załączników do pism procesowych, jeśli raz już zostały złożone. To mniej papieru, krótszy czas postępowania i większa wygoda dla obywateli i prawników.
Jak jest teraz?
Obecnie, gdy sąd zwraca pismo procesowe, jego treść oraz załączniki pozostają w aktach sprawy, ale formalnie uznaje się, że pismo nie zostało skutecznie wniesione. W przypadku ponownego składania pisma strona musi dołączyć wszystkie załączniki od nowa, mimo że ich kopie już znajdują się w aktach.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Obowiązek ponownego składania tych samych załączników jest nieefektywny i generuje zbędną biurokrację. Strony postępowania muszą ponownie kompletować dokumenty, mimo że ich kopie już znajdują się w aktach, co zwiększa koszty i nakład pracy. Utrudnia to organizację, szczególnie w sprawach z obszerną dokumentacją, gdzie łatwo o pomyłki. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że przepis wymusza złożenie pisma procesowego wraz z załącznikami w bardzo krótkim terminie, tj. 7 dni, co w przypadku rozbudowanych spraw jest nierzadko bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Dodatkowo, rozwiązanie to jest nieekologiczne – wymusza niepotrzebne zużycie papieru i zwiększa obciążenie administracyjne sądów. Zmiana umożliwiająca powołanie się na załączniki już złożone do akt usprawni postępowanie, obniży koszty i wpisze się w proces cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości.
Przykład
Pani Maria złożyła pozew o alimenty wraz z załącznikami (rachunki, faktury, zaświadczenia). Sąd zwrócił pozew z powodu braków formalnych. Po uzupełnieniu musiała ponownie złożyć wszystkie załączniki, mimo że te znajdowały się już w aktach. To wydłużyło postępowanie i wymusiło niepotrzebną biurokrację.
Jakie będą korzyści?
- Skrócenie czasu trwania postępowań cywilnych.
- Zmniejszenie biurokracji i kosztów dla stron postępowania.
- Ułatwienie organizacji postępowania dla pełnomocników i sądów.
- Zmniejszenie zużycia papieru i obciążenia archiwów sądowych.
- Zwiększenie przejrzystości i efektywności procedury cywilnej.
- Ułatwienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla obywateli.
Podsumowanie
Propozycja zakłada zmianę przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, umożliwiającą powoływanie się na załączniki już złożone w aktach sprawy przy ponownym wnoszeniu pisma po jego zwrocie, co uprości i przyspieszy procedurę.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa Kodeks postępowania cywilnego
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Brak zdania
A. Jagodzińska: Zgoda