• Ustawa
  • Rynek kapitałowy
  • 02.04.2025

Łączenie funduszy bez niejasnych kryteriów – koniec z dowolną interpretacją

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Ścieżka legislacyjna

Odrzucona

Inicjatywa została odrzucona przez rządowy zespół deregulacyjny i nie będzie dalej procedowana.

Procedowano przez 8 dni

Opis

Dziś prawo mówi, że nie wolno łączyć funduszy, jeśli doszło do „znacznego spadku wartości” jednostek. Ale nie wiadomo, co to znaczy. Proponujemy usunięcie tego niejasnego zapisu, by zasady były jasne, a decyzje przewidywalne.

Jak jest teraz?

Zmiana przepisów pozwalająca na łączenie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych bez konieczności wystąpienia „znacznego spadku wartości”. Usunięcie niejednoznacznej bariery interpretacyjnej zwiększy efektywność zarządzania, pozwalając towarzystwom funduszy na szybsze i bardziej elastyczne reagowanie na potrzeby inwestorów.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Sformułowanie „znaczny spadek wartości” jest ocenne, przez co budzi poważne wątpliwości interpretacyjne. Ponadto, jego obowiązywanie znacznie ogranicza możliwość łączenia jednostek uczestnictwa, które w wielu sytuacjach stanowiłoby działanie korzystne dla uczestników funduszy inwestycyjnych. Ważne jest, że analogiczne ograniczenie nie występuje w przypadku przepisów dotyczących podziału jednostek uczestnictwa. Obowiązujące regulacje znacznie utrudniają dostosowanie struktury kategorii jednostek uczestnictwa do zmian strategii inwestycyjnej funduszu. W konsekwencji, procesy łączenia jednostek uczestnictwa nie są tak często stosowane jak mogłyby.

Przykład

Rozbieżności w interpretacji pojęcia „znaczny spadek wartości” występująca w praktyce istotnie utrudnia łączenie jednostek uczestnictwa; gdzie oparte jest to na uznaniowości.

Jakie będą korzyści?

  • Rozszerzenie możliwości łączenia jednostek uczestnictwa.
  • Dostosowanie struktury kategorii jednostek uczestnictwa do potrzeb związanych z efektywnym zarządzaniem funduszem inwestycyjnym.
  • Towarzystwa funduszy inwestycyjnych uzyskają możliwość przeprowadzenia operacji na jednostkach uczestnictwa, które dostosują ich nominalną wartość do specyficznych cech zmienionej/ nowej strategii inwestycyjnej.
  • Usunięcie wątpliwości związanych z interpretacją ocennej przesłanki „znacznego spadku wartości”.

Komentarze związków zawodowych

Brak zdania

Brak zdania

Podsumowanie

Obecnie osoby fizyczne mogą nabywać certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego, o którym mowa w art. 15 ust. 1a, jeżeli wartość certyfikatu inwestycyjnego pierwszej emisji tego funduszu będzie nie mniejsza niż równowartość w złotych kwoty 40 000 euro (art. 117 ust. 3). Ponadto, fundusz inwestycyjny, o którym mowa w art. 15 ust. 1a, nie może dokonać podziału certyfikatów inwestycyjnych, jeżeli po podziale certyfikatów inwestycyjnych wartość aktywów netto funduszu przypadająca na certyfikat inwestycyjny, ustalona według wyceny aktywów funduszu w dniu podziału, będzie niższa niż równowartość w złotych kwoty 40 000 euro (art. 36 ust. 1a). W efekcie zmian wartość certyfikatu inwestycyjnego niepublicznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego adresowanego do osób fizycznych będzie mogła być niższa niż równowartość w złotych 40.000 euro, a wartość pierwszej inwestycji w niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty przez osobę fizyczną będzie nie niższa niż równowartość w złotych 40.000 euro. Osoby fizyczne będą mogły elastycznie zwiększać i zmniejszać zaangażowanie w fundusz, co może wpłynąć na wzrost wartości inwestycji. Zmiana skutkować będzie także zniesieniem szeregu ograniczeń stanowiących istotne bariery rozwoju polskiej branży funduszy inwestycyjnych i jej innowacyjności.

Załączniki