• Ustawa
  • TSL
  • 30.04.2025

Łatwiejszy dostęp do europejskiego rynku pocztowego dzięki spójnym przepisom

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Dostosowanie polskiego prawa pocztowego i transportowego do standardów UE ograniczy bariery administracyjne i koszty, umożliwiając przedsiębiorstwom łatwiejszą ekspansję oraz współpracę z zagranicznymi partnerami.

Jak jest teraz?

Polskie prawo pocztowe oraz regulacje dotyczące transportu towarów nie są w pełni dostosowane do standardów Unii Europejskiej. Umowy z merchantami dotyczące przesyłek zagranicznych napotykają na przeszkody prawne i proceduralne. Brak zgodności z unijnymi przepisami powoduje wydłużenie procesów oraz generuje dodatkowe koszty dla polskich operatorów.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Nieustandaryzowane regulacje utrudniają rywalizację na rynku europejskim. Ujednolicenie przepisów pozwoli na usprawnienie procesów oraz obniżenie kosztów operacyjnych.

Przykład

W 2023 r. polska firma kurierska próbowała rozszerzyć działalność na rynek niemiecki, jednak napotkała trudności z uzyskaniem zgody na kabotaż ze względu na brak pełnej implementacji przepisów Rozporządzenia (WE) nr 1072/2009 w Polsce. Przez to nie mogła wykazać spełnienia wszystkich unijnych wymogów proceduralnych, co skutkowało odrzuceniem wniosku przez niemieckiego regulatora. W efekcie firma poniosła straty, inwestując w infrastrukturę i flotę, której nie mogła wykorzystać zgodnie z planem. Gdyby odpowiednie przepisy były zharmonizowane, proces byłby prostszy, bardziej przejrzysty i nie generowałby niepotrzebnych kosztów.

Jakie będą korzyści?

  • Ułatwienie współpracy międzynarodowej.
  • Obniżenie kosztów.
  • Zgodność z prawem UE.

Komentarze związków zawodowych

N. Kusiak: Brak zdania

A. Jagodzińska: Brak zdania

Podsumowanie

Proponuje się dostosowanie prawa pocztowego i przewozowego do standardów rynkowych oraz wymogów Unii Europejskiej. Zmiany miałyby na celu harmonizację przepisów, uproszczenie procedur oraz ułatwienie zawierania umów z merchantami na poziomie międzynarodowym. Dzięki temu możliwe będą: obniżenie kosztów, zwiększenie efektywności działań oraz poprawa konkurencyjności polskich operatorów logistycznych na rynku unijnym.

Załączniki