- Ustawa
- Postępowanie egzekucyjne
- 16.04.2025
Licytacje majątku w sieci – więcej kupujących, więcej pieniędzy dla wierzycieli
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Sprzedaż majątku firm w upadłości odbywa się lokalnie – przez przetargi i aukcje, do których mało kto ma dostęp. To oznacza niższe ceny, mniej chętnych i większe straty dla wierzycieli. Proponujemy, by likwidacja majątku odbywała się przez internet, tak jak robią to komornicy. Licytacje online są tańsze, przejrzyste i przyciągają tysiące uczestników z całej Polski. Dzięki temu więcej pieniędzy wraca do wierzycieli, a cały proces jest szybszy i bardziej uczciwy.
Jak jest teraz?
Zgodnie z prawem upadłościowym likwidacji masy upadłości dokonuje się przez sprzedaż z wolnej ręki lub w drodze przetargu, lub aukcji przedsiębiorstwa upadłego w całości, lub jego zorganizowanych części, nieruchomości i ruchomości, wierzytelności oraz innych praw majątkowych wchodzących w skład masy upadłości albo przez ściągnięcie wierzytelności od dłużników upadłego i wykonanie innych jego praw majątkowych. Wskazane formy sprzedaży mają podstawowy mankament w postaci ich ograniczonego zasięgu osobowego oraz terytorialnego.
Dlaczego trzeba to zmienić?
W obecnym stanie prawnym w toku postępowania upadłościowego brak jest szczegółowych regulacji dotyczących sposobu zbywania majątku wchodzącego w skład masy upadłości. Procedurą wykorzystywaną w toku postępowania jest sprzedaż z wolnej ręki lub w drodze przetargu lub aukcji. Tradycyjne formy sprzedaży, ze swojej natury, mają ograniczony zasięg osobowy i terytorialny oraz narażone są na powstanie nieprawidłowości wynikających bądź z kontaktu pomiędzy potencjalnymi nabywcami (przetarg ustny), bądź z ograniczonej możliwości uzyskania jak najwyższej ceny (przetarg ofertowy). W efekcie braku możliwości wykorzystania przez syndyka nowoczesnych i transparentnych procedur ceny uzyskiwane w wyniku likwidacji składników masy upadłości nie osiągają możliwych i pożądanych poziomów, ze szkodą dla wierzycieli oraz upadłego.
Przykład
Brak nowoczesnej platformy sprzedażowej syndyków sprawia, iż w każdym ze wskazanych trybów sprzedaży nie ma ona waloru ogólnopolskiej transparentności. Zasięg obwieszczeń o sprzedaży ma lokalny, a nie powszechny charakter. Tymczasem od pięciu lat Krajowa Rada Komornicza prowadzi niezawodną i bezpieczną internetową platformę licytacji elektronicznych. „Komornicze allegro” umożliwia efektywne przeprowadzanie licytacji oraz wygodny dostęp przejrzystych ofert dla licytantów. Licytacja elektroniczna jest procedurą bezpieczną, transparentną, umożliwia uczestnictwo w licytacjach szerokiemu kręgowi chętnych (obecnie platforma sprzedażowa ma ponad 44 tys. aktywnych zarejestrowanych uczestników).
Jakie będą korzyści?
- Dostępność: prowadzenie licytacji w formie elektronicznej umożliwia dotarcie do szerokiej grupy licytantów. Dostępność, jak i zasięg systemu pozwalają na osiąganie cen znacznie wyższych w stosunku do tradycyjnie prowadzonych licytacji.
- Transparentność: elektroniczna forma prowadzenia licytacji zapewnia pełną transparentność procesu sprzedaży, poczynając od momentu jej ogłoszenia, dopuszczania do udziału w przetargu, do zgłaszania kolejnych postąpień oraz ustalenia najwyższej zaoferowanej ceny.
- Optymalizacja: system każdorazowo automatycznie przedłuża licytację o dodatkowe 5 minut w przypadku postąpienia zaoferowanego 5 min przed zakończeniem przetargu, pozwalając na uzyskanie w wyniku licytacji realnej i odpowiadającej faktycznej wartości majątku ceny, wykluczając tym samym możliwość nabycia poprzez kliknięcie w ostatniej sekundzie i przedwczesne zakończenie licytacji.
- Efektywność: ochrona wierzycieli i upadłego. Uzyskanie w wyniku efektywnie prowadzonej sprzedaży możliwie jak najwyższej ceny poszczególnych składników majątku, wchodzącego w skład masy upadłości, pozwoli w większym stopniu zaspokoić roszczenia zgłoszone przez wierzycieli, chroniąc ich tym samym przed negatywnymi skutkami niewypłacalności dłużnika. Równocześnie pozwoli ograniczyć liczbę składników majątku niezbędnych do zaspokojenia zgłoszonych zobowiązań.
Podsumowanie
Wprowadzenie elektronicznych licytacji majątku upadłego jako podstawowego trybu sprzedaży pozwoli zwiększyć transparentność i zasięg postępowań upadłościowych oraz uzyskiwać wyższe ceny za sprzedawany majątek. Dzięki wykorzystaniu istniejącej i sprawnie działającej platformy licytacyjnej, prowadzonej przez Krajową Radę Komorniczą, proces będzie bardziej efektywny, dostępny dla szerszego grona nabywców i nie będzie generował dodatkowych kosztów. To rozwiązanie korzystne zarówno dla wierzycieli, jak i upadłych, a także dla budżetu Państwa.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa Prawo upadłościowe
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Brak uwag
A. Jagodzińska: Zgoda. Należy jednak wprowadzić odpowiednio długie vacatio legis umożliwiające syndykom przygotowanie się na takie rozwiązanie.