- Ustawa
- Rynek kapitałowy
- 02.04.2025
mEmerytura – wszystkie dane o Twojej emeryturze w jednym miejscu
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Informacje o emeryturze są dziś rozrzucone między ZUS, OFE i PPK. Chcemy to zmienić. Raz w roku każdy obywatel powinien dostać w aplikacji mobilnej prostą, zrozumiałą informację o swojej przyszłej emeryturze – bez szukania i zgadywania.
Jak jest teraz?
Obecnie mamy rozproszony system emerytalny (ZUS, OFE, PPE, PPK, IKE, IKZE) i wielu obywateli nie ma świadomości oraz wiedzy o stanie zgromadzonych środków na ich rachunkach. Informacje o środkach zgromadzonych w ZUS są dostępne na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Informacje o środkach zgromadzonych w prywatnych instytucjach finansowych: OFE, PPK, PPE, IKZE, IKE, są dostępne w serwisach internetowych poszczególnych instytucji zarządzających. W praktyce większość obywateli nie ma wiedzy o stanie swoich oszczędności emerytalnych. Jednocześnie ponad 9 mln osób korzysta z aplikacji mObywatel. Wprowadzenie do aplikacji informacji o zgromadzonych przez użytkownika środkach (w częstotliwości na koniec roku) pozwoliłoby zwiększyć świadomość potrzeby oszczędzania na emeryturę oraz pomóc osobom, które po śmierci bliskich nie mają wiedzy o należnych im środkach zgromadzonych na ich kontach.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Stopa zastąpienia państwową emeryturą z ZUS będzie spadać, z czego większość obywateli nie zdaje sobie sprawy. Wiedza na temat stanu ich oszczędności emerytalnych może skłonić obywateli do dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Dodatkowe oszczędności poza emeryturą z ZUS zwiększą stopę zastąpienia i pomogą Polakom żyć bardziej dostatnio w okresie emerytalnym. Dodatkowo środki te ulokowane w prywatnych programach wpłyną na rynek kapitałowy i przyczynią się finansowania rozwoju polskiej gospodarki.
Przykład
Obywatel korzysta z PPK, OFE i ZUS, ale nie loguje się regularnie do wszystkich systemów. Nie zna łącznej wartości zgromadzonych środków, przez co nie podejmuje świadomych decyzji o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę.
Jakie będą korzyści?
- Koszt przeprowadzenia zmian jest niewielki – wymaga wprowadzenia wymogu przekazania jeden raz rocznie informacji o stanach rachunków do jednego podmiotu i połączenia tej informacji z aplikacją mObywatel.
- Po stronie ZUS oraz prywatnych instytucji finansowych zarządzających OFE, PPK, PPE, IKZE, IKE koszty udostępnienia informacji raz w roku w ustalonym formacie nie będą znaczące.
- Po stronie zarządzającego aplikacją mObywatel będą koszty dostosowania aplikacji i stworzenia modułu mEmerytura.
Podsumowanie
Propozycja wprowadza obowiązek raz w roku przekazywania informacji o stanie kont emerytalnych do aplikacji mObywatel. Dzięki temu każdy obywatel zyska dostęp do pełnej informacji o swoich oszczędnościach emerytalnych w jednym miejscu, co wzmocni jego pozycję jako świadomego uczestnika systemu.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych
- Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych
- Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych
- Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych
- Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego
Komentarze związków zawodowych
O ile Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych stoi na stanowisku, że upowszechnianie wiedzy o systemie emerytalnym oraz produktach finansowych mogących zwiększyć poziom oszczędności na starość (zwracając przy tym uwagę, że produkty ten nie mają charakteru emerytury, tj. świadczenia wypłacanego dożywotnio) jest kluczowe, organizacja sprzeciwia się postulatowi. Uzasadnieniem do takiego stanowiska jest to, że obecnie toczą się prace legislacyjne nad uchyleniem Centralnej Informacji Emerytalnej (https://legislacja.gov.pl/projekt/12392802). Nie jest zasadne procedowanie równoległej propozycji legislacyjnej. (N.Kusiak)
Zgoda. (A.Jagodzińska)