• Rozporządzenie
  • Rynek kapitałowy
  • 02.04.2025

Mniej obowiązków informacyjnych dla spółek notowanych na GPW

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Ścieżka legislacyjna

Przyjęta

Rządowy zespół deregulacyjny we współpracy z Ministerstwem przyjął inicjatywę do wdrożenia. Procedowane są dalsze prace nad przedstawioną dokumentacją, w celu przekazania jej do KPRM.

8 dni temu przekazano stronie rządowej

Opis

Spółki notowane na polskim rynku mają dziś więcej obowiązków informacyjnych niż te z innych giełd – i przez to zniechęcają emitentów. Proponujemy uproszczenia, które zrównają standardy z międzynarodowymi i zmniejszą koszty raportowania.

Jak jest teraz?

Emitenci notowani na rynku regulowanym w Polsce mają ponad 100 obowiązków informacyjnych, wynikających zarówno z prawa UE, jak i z przepisów krajowych (rozporządzenie Ministra Finansów z 2018 r.). W szczególności obowiązek publikowania raportów kwartalnych nie jest wymagany przez prawo unijne, a stanowi istotne obciążenie.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Nadmiar krajowych obowiązków informacyjnych (tzw. gold-plating) sprawia, że GPW jest mniej atrakcyjnym rynkiem dla potencjalnych emitentów w porównaniu z giełdami innych państw UE. Generuje to wyższe koszty, większe ryzyko regulacyjne i zniechęca spółki do debiutu lub utrzymywania notowań w Polsce.

Przykład

Zarząd spółki analizuje, na której giełdzie w UE przeprowadzić notowanie swoich akcji. GPW wypada niekorzystnie ze względu na liczbę i dolegliwość obowiązków informacyjnych. Finalnie spółka decyduje się na zagraniczny rynek regulowany, mimo że pierwotnie rozważała Warszawę jako opcję preferowaną.

Jakie będą korzyści?

  • Zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla emitentów
  • Obniżenie kosztów związanych z raportowaniem
  • Zwiększenie atrakcyjności GPW jako miejsca notowań
  • Eliminacja nadregulacji (gold-platingu)
  • Ograniczenie ryzyka regulacyjnego związanego z kontrolami KNF
  • Wyrównanie zasad konkurencji z innymi giełdami UE

Komentarze związków zawodowych

Brak zdania

Brak zdania

Podsumowanie

W ramach trwających prac legislacyjnych nad nowym rozporządzeniem ws. obowiązków informacyjnych należy przeprowadzić przegląd istniejących przepisów i usunąć te, które nie wynikają z prawa unijnego. Pozwoli to wzmocnić konkurencyjność GPW i odciążyć emitentów bez uszczerbku dla przejrzystości rynku.

Załączniki