- Ustawa i rozporządzenie
- Szkolnictwo wyższe
- 02.04.2025
1 dzień temu przekazano stronie rządowej
Mniej sprawozdań, więcej nauki – koniec z dublowaniem danych w POL-on
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Uczelnie i instytuty muszą raportować dane do systemu POL-on, choć wiele z nich już przekazują gdzie indziej. Proponujemy uproszczenie: raz zgłoszone dane nie muszą być raportowane ponownie. Nauka zamiast papierologii.
Jak jest teraz?
Podmioty nauki i szkolnictwa wyższego obowiązkowo muszą sprawozdawać szereg danych, w tym m.in.: ⦁ kompetencje osób prowadzących zajęcia dydaktyczne, które nie są zatrudnione na etacie, ⦁ niedookreślone inwestycje, bez względu na podmiot realizujący i źródło finansowania, ⦁ dane wrażliwe zagranicznych promotorów i recenzentów prac dyplomowych, ⦁ średnie ważone kosztów kształcenia ponoszonych przez studentów.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Sprawozdawczość w tym zakresie jest niejednoznaczna i nieprecyzyjna. W wielu przypadkach wręcz nie ma uzasadnienia gromadzenie określonych danych. Powoduje to, oprócz nadmiarowego nakładu czasu i pracy administracyjnej po stronie podmiotów nauki i szkolnictwa wyższego, również negatywne postrzeganie tego obowiązku. Zintegrowany System Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on powinien służyć nie tylko MNiSW i innym agendom publicznym, ale przede wszystkim społeczności akademickiej i podmiotom nauki i szkolnictwa wyższego, jako źródło informacji o polskim rynku, zachowując tym samym zdrową konkurencję i transparentność prowadzonej działalności.
Przykład
W celu zgłoszenia promotora zagranicznego uczelnia musi pozyskać jego numer dokumentu tożsamości, rok i kraj urodzenia. Brak takiej zgody kończy się odmową współpracy. Jednocześnie dane te nie są istotne dla systemu i nie są wykorzystywane przez MNiSW.
Jakie będą korzyści?
- Prezentowanie przejrzystych i zgodnych z rzeczywistością danych
- Zmniejszenie nakładów administracyjnych
- Ochrona wrażliwych danych osobowych
Podsumowanie
Zniesienie obowiązku gromadzenia dodatkowych informacji o subiektywnie określanych kompetencjach osób prowadzących zajęcia dydaktyczne, zniesienie obowiązku gromadzenia danych z paszportów zagranicznych nauczycieli akademickich, doprecyzowanie definicji inwestycji oraz zdefiniowanie i ustalenie dolnego limitu wartości zadania inwestycyjnego podlegającego ujawnieniu, zmiana sposobu prezentowania danych dotyczących opłat na uczelniach.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
- Rozporządzenie Ministra Nauki w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on
Komentarze związków zawodowych
Brak zdania
Brak zdania