- Ustawa
- Prawo medyczne
- 07.05.2025
Niższe koszty i mniej biurokracji dzięki skróceniu okresu przechowywania dokumentacji medycznej
Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis
Placówki medyczne ograniczą wydatki na archiwizację, a personel medyczny zyska prostszy dostęp do aktualnych danych pacjentów. Skrócenie obowiązkowego okresu przechowywania dokumentacji medycznej z 20 do 10 lat pozwoli zmniejszyć koszty finansowe i organizacyjne, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach zdrowia. W dobie cyfrowej dokumentacji długie okresy retencji są zbędne i obciążają zarówno infrastrukturę, jak i zasoby kadrowe, co niepotrzebnie komplikuje zarządzanie informacjami zdrowotnymi.
Jak jest teraz?
Zgodnie z obecnym stanem prawnym, dokumentacja medyczna pacjentów musi być przechowywana przez okres co najmniej 20 lat od końca roku kalendarzowego, w którym to roku miał miejsce ostatni wpis w tej dokumentacji. .
Dlaczego trzeba to zmienić?
Tak długi obowiązek przechowywania generuje znaczne koszty – zarówno finansowe (archiwizacja fizyczna i cyfrowa), jak i organizacyjne (konieczność utrzymywania infrastruktury, zarządzania nośnikami, bezpieczeństwo danych). Problem ten dotyczy zwłaszcza mniejszych placówek medycznych, które mają ograniczone możliwości lokalowe i technologiczne. W dobie powszechnej cyfryzacji systemu ochrony zdrowia (P1, mojeIKP, EDM), utrzymywanie 20-letniego okresu wydaje się nieadekwatne do rzeczywistych potrzeb i możliwości systemu.
Przykład
Mała przychodnia rodzinna w mniejszym mieście musi przechowywać papierową dokumentację pacjentów przez 20 lat. Brakuje jej miejsca i zasobów na jej archiwizację, mimo że większość dokumentacji jest już dostępna w systemie EDM i rzadko wykorzystywana po upływie 10 lat.
Jakie będą korzyści?
- Obniżenie kosztów przechowywania dokumentacji.
- Odciążenie organizacyjne dla placówek ochrony zdrowia.
- Większa efektywność cyfrowego systemu EDM.
- Ułatwienia w audycie i zarządzaniu dokumentacją.
- Dostosowanie do standardów międzynarodowych (Estonia, Dania, Kanada).
Podsumowanie
Obowiązek przechowywania dokumentacji medycznej zostanie skrócony z 20 do 10 lat w przypadkach niewymagających dłuższej archiwizacji. Pozwoli to na realne oszczędności i uproszczenie pracy placówek zdrowia, przy utrzymaniu bezpieczeństwa i dostępności danych w systemach cyfrowych.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz. U. z 2024, poz. 581)
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Brak zdania
A. Jagodzińska: Brak zgody - dokumentacja medyczna jest bardzo często jedynym dowodem na bezsporne odtworzenie danych czynności zabiegów operacji zbyt wczesna likwidacja dokumentacji spowoduje szkody dla zwykłych obywateli, pacjentów