- Ustawa
- Prawo gospodarcze
- 26.03.2025
Nowoczesna definicja rzemiosła dla cyfrowej ery
Źródło propozycji: Procedowany projekt ustawy autorstwa PSL
Opis
Zmiana definicji rzemiosła i rzemieślnika jest niezbędna, aby dostosować ją do współczesnych realiów gospodarczych, w których mikro, mali i średni przedsiębiorcy zmieniają formy prowadzenia działalności. Obecne przepisy ograniczają rozwój nowych zawodów w ramach rzemiosła, przez co przedsiębiorcy napotykają na bariery w rozwoju nowoczesnych profesji. Rozszerzenie definicji rzemiosła o zawody związane z nowymi technologiami i cyfryzacją pozwoli przedsiębiorcom na większą elastyczność i wybór form prowadzenia działalności, sprzyjając innowacyjności. Taka zmiana umożliwi łatwiejsze włączenie nowoczesnych branż do rzemiosła, co będzie miało pozytywny wpływ na rynek pracy i dynamikę gospodarczą.
Jak jest teraz?
Definicja rzemiosła i rzemieślnika wymaga dostosowania do obecnych realiów społeczno-gospodarczych z uwagi na dynamikę zmian i przekształceń form prowadzenia działalności gospodarczej przez mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Dotychczasowa definicja rzemiosła nie uwzględnia współczesnych form prowadzenia działalności gospodarczej przez mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Przepisy są nieadekwatne do realiów rynkowych – ograniczają możliwość uznania za rzemieślnika m.in. spółek kapitałowych i osobowych, nawet jeśli działalność wykonywana jest przez osoby fizyczne posiadające kwalifikacje zawodowe. Pomija się też część usług, np. optyczne czy protetyczne, które spełniają kryteria rzemiosła. Utrzymanie obecnych przepisów ogranicza rozwój rzemiosła i zamyka dostęp do wsparcia instytucjonalnego części przedsiębiorców.
Przykład
Rozszerzenie definicji rzemiosła o nowe zawody oraz formy działalności przyczynią się pozytywnie oraz wytworzą większą elastyczność dla osób wybierających różne formy prowadzenia działalności.
Jakie będą korzyści?
- Takie rozszerzenie definicji rzemiosła i rzemieślnika umożliwi przedsiębiorcom rzemieślnikom szeroki wybór prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej.
Podsumowanie
Rozszerzenie definicji rzemiosła o zawody związane z nowymi technologiami i cyfryzacją. Dostosowanie listy zawodów rzemieślniczych do aktualnych realiów rynkowych. Wprowadzenie możliwości uznawania działalności innowacyjnych jako rzemiosło. Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa o rzemiośle
Komentarze związków zawodowych
Brak zdania. (N.Kusiak)
Brak zastrzeżeń. (A.Jagodzińska)