• Ustawa
  • Energetyka
  • 09.04.2025

Nowoczesna porównywarka cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i mikroprzedsiębiorców

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Obecna porównywarka ofert energii zostanie unowocześniona, by pokazywać realne, pełne koszty dla odbiorców. Dzięki temu konsumenci i przedsiębiorcy łatwiej wybiorą najlepszą ofertę i będą mogli skutecznie obniżyć rachunki.

Jak jest teraz?

Zgodnie z Prawem energetycznym odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym i mikroprzedsiębiorcy o przewidywanym rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh zapewnia się nieodpłatny dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii, tzw. porównywarki ofert. Porównywarkę ofert na przeznaczonej do tego celu stronie internetowej prowadzi Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Prezes URE jest ustawowo zobowiązany do zapewnienia, że informacje zawarte w porównywarce ofert są jednoznaczne i zawierają obiektywne kryteria porównania, sformułowane są jasnym i prostym językiem, cechują się aktualnością, dostępne są dla osób niepełnosprawnych przez ich czytelność, funkcjonalność i zrozumiałość oraz ograniczone zakresem wymaganych danych do tych informacji, które są konieczne do przeprowadzenia porównania. Prezes URE publikuje na swojej stronie internetowej zestawienie ofert sprzedawców energii elektrycznej w postaci dwóch arkuszy kalkulacyjnych xls.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Porównywarka ofert powinna zawierać informacje o wszystkich ofertach sprzedaży energii elektrycznej, ale też dokonywać ich porównania. Konieczne jest, aby porównywarka zapewniała równe traktowanie sprzedawców energii elektrycznej w wynikach wyszukiwania, a także zapewniała możliwość zgłaszania błędów w zamieszczonych ofertach. Porównywarka może zawierać obok ofert sprzedaży energii elektrycznej oferty innych usług oferowane przez sprzedawców energii elektrycznej. Porównywarka zamieszczona na stronie internetowej URE nie odpowiada ww. kryteriom z art. 31g ust. 3 Prawa energetycznego, nie jest przyjazna i przydatna odbiorcom – klientom.

Przykład

Zarówno forma (xls), jak i model prezentacji (nie w formie np. wybieralnych pozycji, zautomatyzowanej) zestawienia ofert uniemożliwiają ich analizę przez odbiorców końcowych, są trudne w interpretacji (nawet dla przedstawicieli sektora). Nie można zgodzić się z tym, że taka formuła jest zapisana jasnym i prostym językiem (co jest wymaganiem ustawy), a nawet można stwierdzić, że w takiej postaci zestawienie nie może być przydatne odbiorcom końcowym, a już w szczególności nie może przydać się gospodarstwom domowym.

Jakie będą korzyści?

  • Koszt neutralny, ale wymagane może być zwiększenie – zarezerwowanie (zatwierdzenie) w budżecie Prezesa URE większych środków finansowych na opracowanie
  • i administrowanie nową porównywarką ofert.

Komentarze związków zawodowych

N. Kusiak: Brak zdania

A. Jagodzińska: Zgoda

Podsumowanie

Idea jednej, opracowywanej przez Prezesa URE porównywarki ofert – cen energii elektrycznej jest słuszna, ale w praktyce stała się narzędziem nieprzydatnym. Proponuje się, aby porównywarkę ofert – cen energii elektrycznej zatwierdzał – jej wykonanie akceptował minister właściwy ds. energii (dziś Minister Klimatu i Środowiska) w porozumieniu (ze względu na objęciem porównywarką ofert także mikroprzedsiębiorców) z ministrem właściwym ds. rozwoju i technologii oraz Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Proponuje się rozważenie dodania w zakresie informacji w porównywarce ofert danych dotyczących posiadanej liczby odbiorców końcowych.

Załączniki