• Norma
  • Energetyka
  • 26.03.2025

Nowoczesne normy ciepłownicze – niższe rachunki za ogrzewanie

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Dziś firmy ciepłownicze korzystają z przestarzałych norm temperaturowych sprzed 50 lat. Skutkuje to niepotrzebnie wysokimi rachunkami za ciepło i utrzymywaniem nieużywanych instalacji grzewczych. Proponujemy aktualizację norm, aby były zgodne z obecnym klimatem Polski, co pozwoli wszystkim oszczędzić pieniądze i zmniejszyć zużycie paliwa.

Jak jest teraz?

Inwestycje dzisiaj muszą bazować na nieadekwatnej do warunków klimatycznych normie, co zwiększa koszty inwestycji i transformacji energetycznej (potrzeba projektowania inwestycji z dostosowaniem do temperatur zimowych, które nie występują bądź występują rzadko). Przedsiębiorstwa ciepłownicze, w oparciu o normę PN-EN 12831 i temperatury minimalne wskazane dla poszczególnych stref klimatycznych, określają zapotrzebowanie na moc dla poszczególnych systemów ciepłowniczych. Odbywa się to poprzez określenie tzw. zamówionej mocy cieplnej.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Polski przemysł ciepłowniczy cały czas musi bazować na zdezaktualizowanych danych obliczeniowych w zakresie klimatu Polski, opartych o informacje sprzed niemal 50 lat, które zostały obliczone na podstawie danych z lat 60. XX w. Funkcjonowanie ciepłownictwa w oderwaniu od aktualnych pomiarów dotyczących klimatu Polski wywołuje szereg negatywnych konsekwencji, uniemożliwiając branży ciepłowniczej dostosowanie się do nowych wyzwań.

Przykład

Brak aktualizacji normy PN-EN 12831 prowadzi do: – konieczności określania mocy zamówionej dla obiektów ponad rzeczywiste zapotrzebowanie (klimat ulega ociepleniu); – konieczności utrzymywania źródeł wytwórczych (ciepłowni, elektrociepłowni), które odpowiadają teoretycznemu zapotrzebowaniu na ciepło, jakie może się pojawić w warunkach obliczeniowych, które jednak nie są w praktyce eksploatowane zgodnie ze swoimi możliwościami wytwórczymi, a często nawet nie są uruchamiane w okresach grzewczych; – konieczności utrzymywania nieracjonalnych, zawyżonych parametrów w stosunku do potrzeb parametrów dostawy ciepła do jego odbiorców, co skutkuje nieekonomicznym i nieefektywnym wykorzystaniem zarówno ciepła, środków finansowych, jak i urządzeń technicznych.

Jakie będą korzyści?

  • Zmniejszenie zużycia paliwa w sektorze ogrzewania może nastąpić, gdy obniżony zostanie poziom temperatury ciepła – jest to uzasadnione, bowiem wyjątkowo niskie temperatury występują tylko przez kilka dni w roku – zatem konieczna jest zmiana standardów obliczania pomiarów ciepłej wody w systemach ciepłowniczych, aby wprowadzić te oszczędności. Wpłynie to na efektywne wykorzystanie środków finansowych, technicznych i organizacyjnych na dostosowanie instalacji do gospodarki zero- i niskoemisyjnej. Jednocześnie będą efektywnie wykorzystywane dostępne źródła ciepła.

Komentarze związków zawodowych

Brak zdania. (N.Kusiak)

Brak zdania. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Rekomendujemy podjęcie prac nad zmianami zasad ustalania zapotrzebowania na moc zamówioną, której elementem jest określenie warunków obliczeniowych, a te są z kolei związane z normą PN-EN 12831 wymagającą aktualizacji.

Załączniki