• Ustawa
  • Bankowość
  • 25.02.2025

17 dni temu przekazano stronie rządowej

Ograniczenie kradzieży tożsamości celem wyłudzania kredytów i pożyczek – lepsza ochrona obywateli i instytucji finansowych

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Wprowadzenie systemu umożliwiającego bankom i instytucjom finansowym weryfikację wizerunku twarzy klientów z danymi w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO). Obecnie brak skutecznej weryfikacji sprzyja wyłudzeniom kredytowym i oszustwom w sytuacji przejęcia danych z dowodu osobistego przez kryminalistów. Automatyczna identyfikacja ograniczy przestępstwa finansowe, poprawiając bezpieczeństwo obywateli.

Jak jest teraz?

Brak możliwości weryfikacji przez instytucje finansowe wizerunku twarzy osoby fizycznej z wizerunkiem tej osoby przechowywanym w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO) przy czynnościach bankowych, wpływa na zwiększone ryzyko „kradzieży tożsamości” i wyłudzeń finansowych. Brak natomiast możliwości identyfikacji przez instytucje finansowe danych, w przypadku których doszło do negatywnej weryfikacji dowodu osobistego, skutkuje wydłużeniem obsługi klienta oraz koniecznością wizyty klienta w urzędzie celem weryfikacji zapisu danych.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Głównym celem proponowanych zmian jest podniesienie skuteczności oraz bezpieczeństwa procesów ustalania tożsamości osób fizycznych przez zapewnienie warunków pozwalających na uzupełnienia tych procesów o weryfikację wizerunku twarzy osoby fizycznej z wizerunkiem tej osoby przechowywanym w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO). Celem nowelizacji Ustawy jest także wsparcie podmiotów sektora finansowego w prowadzonej przez nie działalności, tak aby podmioty te mogły wywiązywać się z ustawowo nałożonych na nie obowiązków, w tym weryfikować dane swoich klientów. Uzyskanie raportu niezgodności daje im dodatkowo możliwość zweryfikowania po swojej stronie, czy wszystkie dane zostały wpisane poprawnie i czy nie należy ich ponownie uzupełnić i zweryfikować, bez narażania klienta na niepotrzebne nieprzyjemności.

Przykład

Pan Jan otrzymał pismo od komornika z wezwaniem do zapłaty zaległości powstałych na skutek zaciągniętego zobowiązania kredytowego. W trakcie weryfikacji okazało się, że kredyt został zaciągnięty z użyciem danych pana Jana wskutek kradzieży jego tożsamości. Przestępca wykorzystał sfałszowany dowód osobisty z danymi pana Jana ale ze swoim zdjęciem. Wyjaśnienie sytuacji zajęło panu Janowi wiele miesięcy i spowodowało wiele nieprzyjemności i stresu.

Jakie będą korzyści?

  • Ograniczenie kradzieży tożsamości i wyłudzeń finansowych – skuteczna weryfikacja tożsamości klienta.
  • Większe bezpieczeństwo sektora finansowego – lepsza ochrona danych klientów i ograniczenie oszustw.
  • Mniejsza liczba fałszywych transakcji i wyłudzeń kredytowych.
  • Szybsze i bardziej precyzyjne procesy weryfikacji klientów – eliminacja potrzeby dostarczania papierowych dokumentów.
  • Lepsza współpraca sektora publicznego i prywatnego w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Podsumowanie

Obecnie instytucje finansowe nie mogą weryfikować wizerunku osoby z danymi przechowywanymi w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO). Utrudnia to skuteczną ochronę przed kradzieżą tożsamości i wyłudzeniami finansowymi, co może prowadzić do fałszywych zobowiązań zaciągniętych na cudze dane. Proponowana zmiana umożliwiłaby bankom i innym instytucjom finansowym porównywanie zdjęcia klienta z danymi w RDO, co zwiększyłoby bezpieczeństwo i ograniczyło ryzyko oszustw. Dzięki temu procesy weryfikacji byłyby szybsze i bardziej precyzyjne, eliminując konieczność dostarczania papierowych dokumentów. Wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.

Załączniki