- Ustawa
- Postępowanie administracyjne
- 26.03.2025
Prostsza droga do sądu administracyjnego – skarga bez zbędnych formalności
Źródło propozycji: Procedowany projekt ustawy autorstwa PSL
Opis
Obecne przepisy wymagają dodatkowych formalności przy składaniu skargi na postanowienia administracyjne, wydłużając czas rozpatrywania spraw. Proponujemy umożliwić bezpośrednie wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego bez konieczności wcześniejszego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, co przyspieszy procedurę i zmniejszy biurokrację.
Jak jest teraz?
Zgodnie z art. 52 § 3 PPSA: Jeżeli stronie przysługuje prawo do zwrócenia się do organu, który wydał decyzję z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, strona może wnieść skargę na tę decyzję bez skorzystania z tego prawa. W obecnym stanie prawnym stronie przysługuje więc wybór: od decyzji Ministra lub SKO może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a dopiero w przypadku niepowodzenia następnie złożyć skargę do sądu administracyjnego bądź pominąć środek przewidziany w KPA i od razu złożyć skargę do WSA.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Proponowane rozwiązanie ma na celu umożliwienie stronie postępowania szybsze skarżenie z pominięciem ponownego rozpoznania sprawy przez ten sam organ.
Przykład
Zrównanie przepisów dotyczących decyzji i postanowień w zakresie wniesienia skargi do WSA bez składania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Jakie będą korzyści?
- Skrócenie postępowań administracyjnych.
Podsumowanie
Zaskarżalne postanowienia wydawane w postępowaniu administracyjnym winny być skarżone do WSA na takich samych zasadach jak decyzje.
Akty prawne wymagające zmiany
- Kodeks postępowania administracyjnego
Komentarze związków zawodowych
Brak zdania. (N.Kusiak)
Wprowadzenie zmiany spowoduje skrócenie drogi do sądu. Może to spowodować zwiększenie obciążenia sądów administracyjnych. Wprawdzie problemy dotyczące sądownictwa w mniejszym stopniu dotyczą sądownictwa administracyjnego, jednak omawianą propozycją możemy doprowadzić do zwiększenia jego obciążenia. Naszym zdaniem, należy zbadać wyniki ponownego rozpatrywania spraw przez organy administracji publicznej w zakresie postanowień, bo jeśli część z tych spraw doprowadza do wzruszenia sprawy na poziomie postępowania administracyjnego, to należałoby nie zmieniać istniejących obecnie uregulowań prawnych. (A.Jagodzińska)