- Ustawa
- Fundusze unijne
- 26.03.2025
Prostsze procedury przy funduszach unijnych – mniej formalności, szybsze efekty
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Proponujemy uproszczenie procedur dotyczących przyznawania oraz zwrotu środków z funduszy unijnych. Dzięki wprowadzeniu jednolitego systemu obsługi spraw związanych z dotacjami przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe unikną zbędnych komplikacji, przyspieszą realizację projektów, a fundusze trafią szybciej tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Zmiana zwiększy transparentność i efektywność wykorzystania środków unijnych w Polsce
Jak jest teraz?
Obecnie w ramach regulacji dotyczących funduszy unijnych dostrzegalna jest dwoistość procedury – informacja o przyznaniu lub odmowie przyznania dofinansowania ma charakter władczej decyzji instytucji, natomiast umowa o dofinansowanie ma charakter cywilnoprawny. W konsekwencji, w razie uznania przez instytucję, że w projekcie doszło do nieprawidłowości, może dojść do rozwiązania umowy o dofinansowanie, a po jej rozwiązaniu (lub bez rozwiązania) beneficjent może być również adresatem decyzji administracyjnej w przedmiocie zwrotu dofinansowania, jak również roszczeń cywilnoprawnych (np. dochodzenia zabezpieczenia z weksla). Jednocześnie beneficjent sam może podnosić wobec instytucji roszczenia o charakterze cywilnoprawnym.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Aktualna konstrukcja regulacji prowadzi do nieefektywności i skomplikowania procedur przyznawania i zwrotu dofinansowania. Dwoistość regulacji narusza zarówno gwarancje pewności prawa, przejrzystości, jasności ścieżki sądowej, równości stron umowy o dofinansowanie, jak również powoduje problemy praktyczne związane np. z możliwością prowadzenia jednocześnie postępowania zwrotowego w sądzie administracyjnym oraz postępowania dotyczącego umowy o dofinansowanie toczącego się przed sądem cywilnym.
Przykład
Przedsiębiorcy w ramach tej samej sprawy w przypadku częściowego rozliczenia projektu z jednej strony mogą bronić się przed zwrotem dofinansowania w ramach procedury administracyjnej, a z drugiej strony dochodzić niewypłaconego dofinansowania w procedurze cywilnej. Powoduje to, że jedna i ta sama sprawa jest równolegle oceniana przez dwa różne sądy wyposażone w różne instrumenty prawne i inny rodzaj kognicji. Co więcej, w ramach jednej i tej samej sprawy, tj. dotyczącej tej samej nieprawidłowości w projekcie mogą zapaść dwa różne rozstrzygnięcia – w wyniku rozstrzygnięcia sądu cywilnego i administracyjnego. Brak efektywności powoduje zniechęcania przedsiębiorców do korzystania ze wsparcia unijnego, gdyż np. podważenie prawidłowości decyzji zwrotowej wydanej przez instytucję trwa obecnie kilka lat, podczas gdy skutki dotyczą beneficjentów już od chwili ostateczności decyzji. W szczególności prowadzi to do poszkodowania podczas realizacji projektów innowacyjnych, które w przypadku długotrwałych procedur odwoławczych tracą status innowacyjnych oraz przestają być opłacalne ekonomicznie. Opłata sądowa liczona od wartości przedmiotu sporu stanowi barierę dla przedsiębiorców w przypadku spraw zwrotowych, gdzie wartość sporu wynosi często kilka mln złotych.
Jakie będą korzyści?
- Zwiększenie efektywności oraz przejrzystości procedur przyznawania i zwrotu dotacji z perspektywy beneficjentów i instytucji.
- Zmniejszenie kosztów po stronie beneficjentów i uproszczenie procedur.
- Skrócenie czasu oczekiwania na obiektywne rozstrzygnięcie sądu (obecnie nawet kilka lat w przypadku spraw zwrotowych).
- Zwiększenie profesjonalizmu rozstrzygnięć z uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania funduszy unijnych (wyspecjalizowane w funduszach unijnych wydziały).
Podsumowanie
Oparcie procedury przyznawania i zwrotu dotacji wyłącznie na procedurze cywilnoprawnej. Stworzenie wyspecjalizowanych wydziałów delegowanych do rozstrzygania spraw związanych z funduszami unijnymi. Wprowadzenie obowiązkowej mediacji. Wpis stały, a nie liczony od wartości sporu.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa o finansach publicznych
- Ustawa wdrożeniowa
- Kodeks postępowania cywilnego
- Ustawa o ustroju sądów powszechnych
Komentarze związków zawodowych
Brak zdania. (N.Kusiak)
Postulujemy nie zmieniać przepisów. Dwoistość stosowanej procedury wynika ze specyfiki charakteru funduszy unijnych, gdzie obywatel (przedsiębiorca) jest beneficjentem a finansującym (formalnie) jest instytucja państwowa, która jednak w sumie tylko pośredniczy w przekazywaniu środków/dotacji, które pochodzą z budżetu UE. Zaproponowana zmiana naszym zdaniem nie rozwiążę opisywanych problemów. Do tego nie zgadzamy się z postulatem utworzenia nowych wydziałów w sądach. Jak już było przez nas podnoszone przy innych propozycjach, wymiar sprawiedliwości wymaga całkowitej, gruntownej reformy, gdyż długotrwałość postępowań powoduje że wymierzanie sprawiedliwości w Polsce ma charakter czysto iluzoryczny. Niewielka zmiana, na potrzeby konkretnej dziedziny gospodarki (funduszy UE) bez gruntownej reformy sądownictwa jest naszym zdaniem pozbawiona sensu i nie rozwiąże problemów w omawianym aspekcie. (A.Jagodzińska)