• Dyrektywa
  • Ochrona przyrody
  • 18.03.2025

Prostsze raportowanie europejskich wymogów ESG – mniej formalności, większa konkurencyjność firm

Źródło propozycji: Jan Cieplak (Pracodawcy RP)

Ścieżka legislacyjna

Wstrzymana

Inicjatywa wymaga doprecyzowania, nie jest gotowa do przyjęcia. Trwają wyjaśnienia z zespołem ekspertów i dalsze prace po stronie zespołu SprawdzaMY.

22 dni temu przekazano stronie rządowej

Opis

Obecne przepisy UE nakładają na firmy podwójne obowiązki dotyczące raportowania ESG oraz planów transformacji klimatycznej (CSDDD i CSRD). Proponujemy likwidację dublujących się wymogów, co znacząco uprości raportowanie, zmniejszy koszty administracyjne i zapewni większą przejrzystość danych dla inwestorów. Jednolity system raportowania umożliwi lepsze monitorowanie działań ESG, usprawni zarządzanie ryzykami środowiskowymi i zwiększy konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku europejskim.

Jak jest teraz?

Obecnie CSDDD wymaga od firm sporządzania planów transformacji klimatycznej, mimo że są one już objęte regulacjami CSRD. Ponadto, brak jednolitego systemu raportowania ESG w UE prowadzi do rozdrobnienia danych i utrudnia monitorowanie działań firm.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Nakładanie podwójnych obowiązków w zakresie planów transformacji jest zbędne i powoduje fragmentację regulacji. Brak precyzyjnych zasad dotyczących weryfikacji ekologicznych twierdzeń oraz rozproszony system raportowania ESG zwiększają koszty dla firm i utrudniają przejrzystość dla inwestorów.

Przykład

Firma działająca na terenie UE musi raportować zgodność zarówno z CSRD, jak i CSDDD, co prowadzi do powielania obowiązków i ponoszenia zbędnych kosztów administracyjnych. Jednocześnie brak precyzyjnych wytycznych dotyczących weryfikacji ekologicznych twierdzeń utrudnia jej spełnienie wymogów regulacyjnych.

Jakie będą korzyści?

  • ⦁ Eliminacja dublujących się regulacji i zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla firm.
  • ⦁ Poprawa przejrzystości raportowania ESG i uproszczenie procesów compliance.
  • ⦁ Lepsze monitorowanie łańcuchów dostaw i ryzyk ESG.
  • ⦁ Ułatwienie przedsiębiorstwom dostosowania się do przepisów przy zachowaniu wysokich standardów ESG.

Komentarze związków zawodowych

Uproszczenie procesów administracyjnych i ograniczenia zbędnych obciążeń biurokratycznych jest bardzo ważne. Stoimy jednak na stanowisku, że wszelkie zmiany w zakresie regulacji ESG powinny być dokonywane w sposób przemyślany, aby nie prowadziły do osłabienia konkurencyjności europejskich firm, a tym samym pogorszenia warunków pracy pracowników w różnych regionach. W tym kontekście zwracamy uwagę, że przedstawiona propozycja w zakresie uproszczenia unijnych regulacji klimatycznych, w szczególności w odniesieniu do CSDDD i CSRD, opiera się na błędnej interpretacji obowiązujących przepisów. Twierdzenie o dublowaniu obowiązków wynikających z tych regulacji jest nieuzasadnione. Wbrew twierdzeniom zawartym w propozycji, CSDDD oraz CSRD nie nakładają na przedsiębiorstwa tych samych wymogów w zakresie raportowania ESG. Zgodnie z art. 16 ust. 2 Dyrektywy CSDDD, podmioty podlegające wymogom sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju na podstawie Dyrektywy 2013/34/UE zmienionej dyrektywą CSRD są zwolnione z raportowania zgodnie z CSDDD, ponieważ uznaje się, że wszystkie niezbędne informacje zawarte są w sprawozdaniach sporządzonych na podstawie CSRD (wg ESRS-ów), które obejmują zarówno punkty dotyczące polityk, procesów i ograniczenia negatywnych skutków. Jest to wyraźnie określone w treści dyrektywy, co jednoznacznie wskazuje, że obowiązki nie nakładają się na siebie, lecz są komplementarne. Tak więc tylko podmioty nie objęte CSRD będą musiały sporządzić takie raporty. (N.Kusiak)

Brak zdania. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Obecnie CSDDD dubluje wymogi dotyczące planów transformacji, które są już regulowane w CSRD, oraz nakłada nieprecyzyjne obowiązki dotyczące weryfikacji ekologicznych twierdzeń. Usunięcie art. 22 i skorelowanych przepisów pozwoli na zwiększenie przejrzystości regulacyjnej, zmniejszenie kosztów administracyjnych i ochronę konkurencyjności europejskich firm. Wprowadzenie jednolitego systemu raportowania ESG zwiększy transparentność i efektywność nadzoru nad zrównoważonym rozwojem.

Załączniki