• Ustawa
  • Żywność
  • 02.04.2025

Przejęcie m.in. restauracji bez przestojów – proste zasady dla nowych właścicieli

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Ścieżka legislacyjna

Przyjęta

Rządowy zespół deregulacyjny we współpracy z Ministerstwem przyjął inicjatywę do wdrożenia. Procedowane są dalsze prace nad przedstawioną dokumentacją, w celu przekazania jej do KPRM.

89 dni temu przekazano stronie rządowej

Opis

Obecnie przejęcie zakładu spożywczego wiąże się z koniecznością ponownego uzyskiwania zezwoleń, mimo że zakład się nie zmienia. Proponujemy uproszczenie – wystarczy zawiadomić inspekcję, bez zbędnych formalności i przestojów w produkcji.

Jak jest teraz?

W sytuacji zmiany podmiotu prowadzącego funkcjonujący, zatwierdzony i wpisany do właściwego rejestru zakład (przedsiębiorstwo spożywcze, np. zakład produkujący produkty mleczne, zakład uboju, ale także restauracje, kawiarnie, punkty gastronomiczne), nie istnieją przepisy regulujące wprost zasady kontynuacji działalności takiego zakładu po zmianie pomiotu prowadzącego. Luka w przepisach skutkuje koniecznością przeprowadzenia przez organy urzędowej kontroli żywności pełnego i ponownego procesu zatwierdzenia zakładu produkcyjnego, w którym odbywa się już produkcja, a który stale pozostaje pod nadzorem organów urzędowej kontroli żywności i który posiada wszystkie wymagane zatwierdzenia.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Obowiązek zatwierdzenia i wpisania do rejestru zakładu, który jest już zatwierdzony i zarejestrowany, wiąże się z koniecznością ograniczenia lub nawet wstrzymania działalności zakładu, zaburzając w ten sposób ciągłość produkcji i generując niepotrzebne koszty i straty po stronie przedsiębiorców. Obecnie dochodzi do konieczności przeprowadzenia czasochłonnego postępowania administracyjnego, mnożenia dokumentacji, której wynik co do zasady sprowadza się do powielenia istniejących już w obrocie decyzji administracyjnych. Brak jest także jednolitej interpretacji omawianych przepisów przez właściwe organy administracyjne, co może prowadzić do naruszenia zasady równego traktowania.

Przykład

Nabycie zakładu produkującego słodycze (lub innego przedsiębiorstwa spożywczego, np. ubojni, restauracji, punktu gastronomicznego, mleczarni, kawiarni), na skutek zakupu przedsiębiorstwa przez nowy podmiot, związane jest z obowiązkiem uzyskania ponownego zatwierdzenia (w tym często zatwierdzenia projektu technologicznego) i wpisu do rejestru zakładów, pomimo że taki zakład funkcjonuje na rynku od wielu lat, uprzednio uzyskał stosowne decyzje, a przy tym pozostaje pod stałym nadzorem organów urzędowej kontroli żywności.

Jakie będą korzyści?

  • Zmniejszenie obciążeń administracyjnych i kosztów regulacyjnych dla przedsiębiorców
  • Uproszczenie przepisów prawa
  • Ograniczenie biurokracji i przyczynienie się zwiększenie efektywności systemu
  • Zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorców spożywczych

Komentarze związków zawodowych

Brak zdania

Brak zdania

Podsumowanie

Postuluje się wprowadzenie do ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego i ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia odpowiednich przepisów, które w przypadku zmiany prowadzącego zakład (przedsiębiorstwo spożywcze), bez względu na to, czy zmiana taka będzie efektem sukcesji generalnej, czy syngularnej, umożliwi nowemu prowadzącemu zakład z mocy samego prawa przejąć uprawnienia i obowiązki wynikające z dotychczasowych decyzji o zatwierdzeniu czy rejestracji zakładu, a tym samym dalsze nieprzerwane i niezakłócone prowadzenie tego zakładu po przejęciu.

Załączniki