• Projekt rozwojowy
  • Postępowanie egzekucyjne
  • 24.04.2025

Skuteczna egzekucja długów ponad granicami – dłużnik nie może się ukryć w innym kraju

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Dziś jeśli dłużnik przeniesie pieniądze na konto za granicą, wierzyciel musi przechodzić przez długą i kosztowną procedurę, by je odzyskać. Proponujemy wprowadzenie jasnych przepisów, które pozwolą polskiemu sądowi zająć zagraniczny rachunek bankowy dłużnika – tak jak robi się to w przypadku kont w Polsce. To szybsza, tańsza i skuteczniejsza egzekucja, która zwiększy zaufanie w obrocie gospodarczym i ograniczy unikanie odpowiedzialności.

Jak jest teraz?

W obecnym stanie prawnym w ramach sądowej egzekucji świadczeń pieniężnych nie jest możliwe dokonywanie zajęć rachunków bankowych dłużników, które posiadają oni w bankach znajdujących się poza krajem ich zamieszkania i w którym działają organy egzekucyjne prowadzące przeciwko nim egzekucję.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Obecnie procedury egzekucyjne w sprawach transgranicznych są czasochłonne i skomplikowane, co sprawia, że proces egzekucji roszczeń w krajach, które nie są siedzibą czy miejscem zamieszkania dłużnika, bywa kosztowny i nieefektywny.

Przykład

Swoboda przepływu osób, towarów i usług sprawia, że dłużnik z ogromną łatwością może transferować swój majątek do rachunków bankowych zakładanych w innych krajach. Wierzyciel, aby sięgnąć po ten majątek dłużnika, zmuszany jest obecnie przebyć trudną i kosztowną procedurę sądową mającą na celu uznanie skuteczności orzeczeń sądowych jednego kraju na obszarze drugiego kraju, a następnie wdrożenie tam egzekucji.

Jakie będą korzyści?

  • Uproszczenie i skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie egzekucji transgranicznej.
  • Ujednolicenie procedur i wprowadzenie elektronicznych systemów egzekucji mogłoby zmniejszyć koszty związane z dochodzeniem roszczeń międzynarodowych, zarówno dla wierzycieli, dłużników, jak i dla instytucji.
  • Pewność, że roszczenia będą mogły być skutecznie egzekwowane.
  • Wprowadzenie odpowiednich mechanizmów ochrony dłużników, np. uprawnienia do wniesienia sprzeciwu.

Komentarze związków zawodowych

N. Kusiak: Brak uwag

A. Jagodzińska: Środki posiadane przez polskich podatników na rachunkach w bankach zarejestrowanych za granicą nie podlegają polskiej jurysdykcji. Polskie organy egzekucyjne nie mogą zatem skierować egzekucji wprost do środków znajdujących się na tych rachunkach.

Podsumowanie

Proponowana deregulacja polega na stworzeniu jednolitego mechanizmu, który umożliwiałby wierzycielowi wystąpienie o zajęcie środków na rachunku bankowym dłużnika, niezależnie od tego, w którym państwie UE prowadzony jest rachunek bankowy. W miejsce skomplikowanych procedur międzynarodowych, zajęcie środków odbywałoby się na podstawie jednolitych standardów prawnych i administracyjnych, a organy egzekucyjne mogłyby automatycznie egzekwować tytuły wykonawcze w ramach współpracy międzynarodowej.