- Ustawa
- Ubezpieczenia
- 30.04.2025
Sprawiedliwe składki ubezpieczeniowe dzięki obowiązkowi stosowania numeru PESEL
Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis
Uczciwi kierowcy i przedsiębiorcy przestaną płacić wyższe składki za tych, którzy ukrywają swoją prawdziwą historię szkodową poprzez podawanie wyłącznie numeru REGON. Wprowadzenie obowiązku stosowania numeru PESEL pozwoli ubezpieczycielom precyzyjniej oceniać ryzyko i ustalać składki bardziej odpowiadające rzeczywistym szkodom kierowców. W efekcie zwiększy się sprawiedliwość systemu ubezpieczeń, spadną koszty polis dla osób o dobrej historii, a rynek ubezpieczeniowy stanie się bardziej przejrzysty i uczciwy.
Jak jest teraz?
Istnieją wątpliwości, czy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą gromadzić informacje zarówno o jej numerze PESEL, jak i REGON.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Zakłady ubezpieczeń wykorzystujące dane zgromadzone przez UFG do oceny ryzyka ubezpieczeniowego mogą nie być w stanie zidentyfikować danej osoby i należycie dokonać oceny ryzyka.
Przykład
Jeżeli w bazie UFG osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (która spowodowała liczne szkody), powiązana jest tylko z REGON, zakład ubezpieczeń oceniający ryzyko zawarcia kolejnej umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC nie będzie świadomy licznych zdarzeń komunikacyjnych spowodowanych przez osobę, która zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej i we wniosku o zawarcie nowej umowy ubezpieczenia OC podaje tylko numer PESEL.
Jakie będą korzyści?
- Prawidłowa ocena ryzyka przez zakład ubezpieczeń, ostrożni kierowcy nie będą ponosić kosztów „szkodowych” kierowców.
Podsumowanie
Prawo powinno jednoznacznie pozwalać na gromadzenie zarówno numerów REGON, jak i PESEL w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W ten sposób, w przyszłości, możliwe będzie zidentyfikowanie kierowców powodujących wypadki, co przyczyni się do niższych składek za ubezpieczenia komunikacyjne dla ostrożnych kierowców.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Brak zdania
A. Jagodzińska: Zgoda