- Ustawa
- Postępowanie egzekucyjne
- 07.05.2025
Sprawniejsze postępowania dzięki utrzymaniu egzekucji mimo postępowania spadkowego
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Wierzyciele nie będą musieli czekać latami na zakończenie spraw spadkowych, ponieważ egzekucja z nieruchomości będzie mogła być kontynuowana dzięki wyznaczeniu kuratora. To pozwoli szybciej odzyskać należności i zmniejszy obciążenie sądów sprawami spadkowymi.
Jak jest teraz?
W przypadku zgonu dłużnika, w toku egzekucji z nieruchomości, postępowanie jest zawieszane do czasu przeprowadzenia postępowania spadkowego przez wierzyciela, co związane jest ze znaczną liczbą postępowań spadkowych, które trwają ok. 2 lata. W tym czasie dezaktualizują się czynności dokonane w toku egzekucji, w tym przede wszystkim traci ważność operat szacunkowy, którego ponowne sporządzenie związane jest z dodatkowymi kosztami po stronie wierzyciela.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Wstrzymana możliwość zaspokojenia wierzyciela, stale rosnący dług spadkowy oraz dodatkowe obciążenie sądów inicjowanymi postępowaniami spadkowymi. Do głównych korzyści należy przyspieszenie postępowań egzekucyjnych, ograniczenie liczby nowych spraw spadkowych w sądach oraz zaspokojenie wierzyciela w szybszym terminie. Wprowadzenie wskazanego rozwiązania nie wiąże się z kosztami.
Przykład
Komornik wyznacza licytację nieruchomości, ale dzień przed jej terminem dłużnik umiera. Egzekucja zostaje zawieszona na kilka lat, bo nie ma spadkobierców lub nie ma kto ich ustalić. Operat traci ważność, trzeba ponownie przeprowadzać całą procedurę – a wierzyciel nie otrzymuje żadnych środków.
Jakie będą korzyści?
- Szybsze postępowania egzekucyjne.
- Mniejsze koszty dla wierzycieli (brak konieczności powtórzenia operatu).
- Ograniczenie liczby postępowań spadkowych inicjowanych przez wierzycieli.
- Skuteczniejsza ochrona wierzycieli alimentacyjnych, pracowników i firm.
Podsumowanie
Po śmierci dłużnika komornik będzie mógł wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora, który umożliwi kontynuowanie egzekucji z nieruchomości. Dzięki temu nie będzie konieczności czekania na zakończenie postępowania spadkowego, co pozwoli szybciej zaspokajać wierzytelności i ograniczy koszty.
Akty prawne wymagające zmiany
- Kodeks postępowania cywilnego
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Brak zdania
A. Jagodzińska: Brak zgody. Postępowanie egzekucyjne jest formą postępowania cywilnego, w którym są dwie strony: dłużnik-wierzyciel. W wyniku śmierci dłużnika, dochodzi niejako do konwersji po stronie dłużnika, bo w jego miejsce wchodzą spadkobiercy. Przepisy chronią osobę dłużnika. Kurator jest powoływany w ściśle określonych przypadkach, gdy dłużnik nie jest w stanie bronić swoich spraw. Tutaj, w miejsce dłużnika, właściciela nieruchomości wchodzą spadkobiercy. A że postępowania sądowe związane z możliwością kontynuacji egzekucji po konwersji podmiotowej po stronie dłużnika są długotrwałe, to po raz kolejny podnosimy konieczność gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości, tak by przyspieszyć terminy rozpatrywania spraw przed sądami. Po raz kolejny podnoszona jest propozycja dotycząca innego obszaru niż sądownictwo, gdzie proponuje się usprawnienie (zmianę przepisów) głównie ze względu na źle działający wymiar sprawiedliwości.