• Ustawa
  • Postępowanie cywilne
  • 26.03.2025

Szybkie odzyskiwanie długów – notarialny nakaz zapłaty

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Aktualnie przedsiębiorcy długo czekają na wyegzekwowanie długów, co grozi ich bankructwem. Proponujemy umożliwić notariuszom wydawanie nakazów zapłaty w prostych sprawach, co przyspieszy proces odzyskiwania pieniędzy i odciąży sądy.

Jak jest teraz?

Obecnie wierzyciele mogą dochodzić należności głównie poprzez postępowanie sądowe, w tym elektroniczne postępowanie upominawcze, które jest wykorzystywane głównie przez duże podmioty gospodarcze. Małe i średnie firmy mają utrudniony dostęp do szybkiego dochodzenia roszczeń, a długi czas oczekiwania na wyrok sądowy może zagrozić ich płynności finansowej. Brakuje prostszego, pozasądowego mechanizmu pozwalającego na szybkie uzyskanie tytułu egzekucyjnego.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Długotrwałe postępowania sądowe utrudniają skuteczne dochodzenie należności, co szczególnie dotyka małych i średnich przedsiębiorców. Notariusze, jako osoby zaufania publicznego, mogą pełnić rolę organu wydającego nakazy zapłaty w sprawach niespornych, co usprawni egzekwowanie długów. Umożliwienie wierzycielom wyboru między postępowaniem sądowym a notarialnym zwiększy efektywność dochodzenia wierzytelności i odciąży sądy.

Przykład

Mała firma dostarczyła usługi dla klienta, a ten unikał zapłaty. Skierowanie sprawy do sądu oznaczałoby długie oczekiwanie na nakaz zapłaty. Możliwość uzyskania nakazu zapłaty u notariusza pozwoliłaby firmie na szybkie rozpoczęcie egzekucji i odzyskanie należności w krótszym czasie.

Jakie będą korzyści?

  • Przyspieszenie procesu dochodzenia wierzytelności, zwłaszcza dla małych i średnich firm.
  • Odciążenie sądów od spraw o nieskomplikowanym charakterze.
  • Skrócenie czasu trwania postępowań dotyczących rzeczywiście spornych spraw.
  • Zwiększenie płynności finansowej firm poprzez szybsze odzyskiwanie należności.

Komentarze związków zawodowych

Brak zdania. (N.Kusiak)

Możliwość przymusowego dochodzenia w drodze egzekucji swoich wierzytelności poprzedzać dzisiaj musi proces sądowy, gdzie to sąd stwierdza, potwierdza zobowiązanie jednego podmiotu względem drugiego. Taka sytuacja wynika m.in. z konstytucyjnej zasady prawa do sądu. Ktoś przeciwko komu wytacza się określone roszczenie musi mieć możliwość obrony swoich praw/interesów. I dzisiaj w polskim porządku prawnym droga sądowa, to jedyna droga na uzyskanie swoich wierzytelności z zastosowaniem przymusu egzekucyjnego. Fatalnie działający wymiar sprawiedliwości powoduje tworzenie takich propozycji, jak niniejsza (o przekazaniu kompetencji sądów notariuszom). Po raz kolejny podnosimy konieczność systemowego i gruntownego zreformowania wymiaru sprawiedliwości. Przenoszenie kompetencji sądów na rzecz innych podmiotów w związku z źle działającym wymiarem sprawiedliwości oceniamy negatywnie. Notariusz nie jest organem prowadzącym rozprawy i zdolnym do rozstrzygnięcia sporu pomiędzy dwoma podmiotami (przedsiębiorcami). (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Obecne procedury dochodzenia należności są czasochłonne i generują problemy dla przedsiębiorców, którzy muszą czekać na wyrok sądu, aby rozpocząć egzekucję. Wprowadzenie notarialnych nakazów zapłaty jako alternatywy dla postępowania sądowego pozwoli na szybkie odzyskiwanie długów, zwiększając stabilność finansową firm i efektywność systemu prawnego.

Załączniki