- Ustawa
- Postępowanie egzekucyjne
- 07.05.2025
Szybsza sprzedaż nieruchomości i mniej obciążeń sądów dzięki obowiązkowym licytacjom elektronicznym
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Obowiązkowe licytacje elektroniczne uproszczą i przyspieszą sprzedaż nieruchomości, ograniczą konieczność zajmowania sal sądowych oraz zmniejszą kolejki w sądach. Elektroniczny proces zwiększy przejrzystość i poprawi dostępność dla uczestników.
Jak jest teraz?
Licytacje nieruchomości coraz częściej przeprowadzane są w formie elektronicznej, jednak nadal są sądy/komornicy nieakceptujący tej formy i przeprowadzający licytacje jedynie w formie tradycyjnej, stacjonarnie. W związku z tym terminy licytacji wyznaczane są z opóźnieniem, przy jednoczesnym zajęciu sądów (sędziów, sal), którzy w tym czasie mogliby zajmować się innymi postępowaniami niż licytacja nieruchomości.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Tradycyjne licytacje zajmują sale sądowe i angażują sędziów w zadania techniczne. Termin licytacji stacjonarnej bywa wyznaczany nawet po 6 miesiącach. Elektroniczna forma jest szybsza, bardziej przejrzysta i dostępna dla szerszego grona. Obecna regulacja nie wykorzystuje w pełni istniejących narzędzi cyfrowych.
Przykład
Wierzyciel składa wniosek o egzekucję z nieruchomości. Komornik wyznacza licytację tradycyjną, bo nie ma wniosku o formę elektroniczną. Termin wypada za pół roku, sala sądowa jest blokowana, a przez ten czas dług narasta. Gdyby licytacja odbyła się online, sprawa mogłaby być zamknięta znacznie szybciej.
Jakie będą korzyści?
- Przyspieszenie postępowań egzekucyjnych.
- Zmniejszenie obciążenia sądów.
- Większa liczba oferentów – wyższe ceny nieruchomości.
- Większa skuteczność egzekucji i wyższe wpływy z opłat egzekucyjnych do budżetu Państwa.
Podsumowanie
Licytacje nieruchomości w formie elektronicznej będą domyślną metodą, a forma tradycyjna będzie możliwa tylko na wniosek wierzyciela. Umożliwi to szybsze postępowania, ograniczy angażowanie sądów w sprawy techniczne i zwiększy efektywność całego procesu egzekucji.
Akty prawne wymagające zmiany
- Kodeks postępowania cywilnego
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Brak zdania
A. Jagodzińska: Brak zdania. Nie wiemy czy zawsze komornicy technicznie mają możliwość prowadzenia licytacji elektronicznej.