• Ustawa i rozporządzenie
  • Prawo budowlane
  • 30.04.2025

Szybsze decyzje budowlane dzięki jasnym terminom

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Firmy budowlane szybciej rozpoczną inwestycje i unikną długotrwałych przestojów, jeśli zostaną wprowadzone obowiązkowe terminy wydawania decyzji administracyjnych oraz jasno określone zasady dostępu do infrastruktury drogowej i mediów. Obecnie niejasne przepisy powodują wielomiesięczne opóźnienia i blokują rozwój inwestycji. Jasno określone procedury zmniejszą koszty firm, ograniczą ryzyko prawne oraz zwiększą przewidywalność procesu inwestycyjnego.

Jak jest teraz?

Prawo budowlane, mimo licznych nowelizacji, wciąż nie zapewnia jednoznacznych ram prowadzenia inwestycji. Zmieniająca się praktyka stosowania przepisów oraz nowe regulacje związane z podnoszeniem jakości zagospodarowania działek budowlanych wymagają modyfikacji w celu usunięcia rozbieżności. Zwiększa się również czas prowadzenia postępowań przez organy administracji budowlanej.

Dlaczego trzeba to zmienić?

1) Działka budowlana przeznaczona na cele mieszkaniowe w centrum miasta, w sąsiedztwie szkół i komunikacji zbiorowej, nie może być zagospodarowana, ponieważ nie ma możliwości umieszczenia na niej placu zabaw zgodnego z warunkami technicznymi. 2) Mimo zawarcia należycie zabezpieczonej umowy drogowej, inwestor nie może uzyskać pozwolenia na budowę, które uzależnia od się uzyskania decyzji ZRID albo zbudowania drogi. 3) Organ II instancji po 9 miesiącach zwraca sprawę pozwolenia na budowę do ponownego rozpoznania, mimo że stwierdzone w decyzji wady umożliwiają orzeczenie co do istoty i realizację inwestycji.

Przykład

Inwestor planował budowę budynku wielorodzinnego w centrum dużego miasta. Działka sąsiadowała z istniejącym, ogólnodostępnym placem zabaw należącym do gminy, jednak ze względu na literalne brzmienie przepisów, inwestor musiał zaprojektować i zrealizować nowy plac zabaw na własnej działce. W związku z brakiem miejsca na działce i ograniczeniami wynikającymi z MPZP, projekt nie mógł zostać zrealizowany. Alternatywna propozycja umowy z gminą, przewidująca doposażenie już istniejącego placu, nie została uwzględniona przez organ wydający pozwolenie. Inwestycja została opóźniona o ponad rok, a koszty projektowe wzrosły o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jakie będą korzyści?

  • Propozycja przyczyni się do zwiększenia efektywności procesu budowlanego i usunięcia z niego barier niemających uzasadnienia w interesie publicznym. Pozwoli na bardziej elastyczne podejście do zagospodarowania działki budowlanej i zwiększy możliwość realizacji infrastruktury społecznej na terenach publicznych.

Komentarze związków zawodowych

N. Kusiak: Brak zdania

A. Jagodzińska: Bardzo ogólny charakter zgłoszonej propozycji, obejmujący dość szeroki zakres uniemożliwia rzeczowe odniesienie się do proponowanych zmian.

Podsumowanie

Proponowane są punktowe zmiany w Prawie budowlanym, przyspieszające postępowanie (terminy dla organu II instancji wraz z karami, terminy dla organu upoważniającego do udzielenia odstępstwa), upraszczające procedury (uregulowanie statusu umów drogowych, większy zakres nieistotnego odstępstwa) oraz zwiększające możliwości poprawy stanu zagospodarowania otoczenia inwestycji przez inwestora (budowa placu zabaw albo terenu rekreacji dla seniorów).

Załączniki