- Rozporządzenie
- Pomoc społeczna
- 09.04.2025
1 dzień temu przekazano stronie rządowej
Szybsze orzeczenia o niepełnosprawności dzięki lekarzom w trakcie specjalizacji
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Dzięki zaangażowaniu lekarzy w trakcie specjalizacji orzeczenia o niepełnosprawności będą wydawane znacznie szybciej. Oznacza to krótszy czas oczekiwania, łatwiejszy dostęp do świadczeń oraz mniej stresu dla osób potrzebujących pomocy.
Jak jest teraz?
Obecnie lekarze w trakcie specjalizacji nie mają uprawnień do orzekania w powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności. Orzekać mogą jedynie lekarze ze specjalizacją, co przy obecnym deficycie lekarzy orzeczników prowadzi do problemów kadrowych i opóźnień.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Brak możliwości orzekania przez lekarzy w trakcie specjalizacji ogranicza liczbę dostępnych orzeczników, co skutkuje przedłużającymi się terminami wydawania orzeczeń oraz utrudnia dostęp obywateli do świadczeń związanych z niepełnosprawnością.
Przykład
Ze względu na brak lekarzy ze specjalizacją w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, termin wydawania orzeczenia o niepełnosprawności wydłuża się o kilka miesięcy, co utrudnia pacjentom dostęp do leczenia i rehabilitacji. Dopuszczenie lekarzy w trakcie specjalizacji mogłoby skrócić ten czas oczekiwania.
Jakie będą korzyści?
- Korzyści obejmują przede wszystkim skrócenie czasu oczekiwania na orzeczenia o niepełnosprawności poprzez zwiększenie dostępności lekarzy posiadających uprawnienia do wydawania orzeczeń.
Podsumowanie
Propozycja dopuszczenia lekarzy w trakcie specjalizacji do orzekania w zespołach ds. niepełnosprawności rozwiąże problem niedoboru orzeczników, skróci czas oczekiwania na decyzje oraz usprawni funkcjonowanie systemu orzekania, nie powodując dodatkowych kosztów.
Akty prawne wymagające zmiany
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (§ 21 ust. 1 pkt 3 lit. b).
Komentarze związków zawodowych
N. Kusiak: Brak zdania
A. Jagodzińska: Zgoda