- Ustawa
- Postępowanie cywilne
- 18.03.2025
7 dni temu przekazano stronie rządowej
Szybsze postępowania cywilne – koniec z przeładowanymi sądami
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Polskie sądy zmagają się z nadmiarem spraw, co wydłuża czas postępowań i powoduje ogromne opóźnienia dla obywateli. Proponujemy przenoszenie części spraw cywilnych do mniej obciążonych sądów, co pozwoli na szybsze rozstrzyganie sporów i zmniejszy kolejki. Dzięki temu obywatele i przedsiębiorcy nie będą musieli czekać latami na sprawiedliwość!
Jak jest teraz?
Sądy w Polsce od lat zmagają się z nadmierną ilością pracy. Przeciążone są zwłaszcza sądy w dużych i średnich ośrodkach miejskich. Przeciążenie sądów powoduje, że sprawy, przede wszystkim w dużych i średnich ośrodkach miejskich, ciągną się latami. Szczególnie dotyczy to spraw cywilnych.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie na przykład ma ponad milion wpływających do niego spraw, zaś najmniej obciążone sądy mają nawet poniżej 100 tys. spraw. Okres oczekiwania na wyznaczenie pierwszej rozprawy w Warszawie dochodzi nawet do 5 lat (sprawy frankowe).
Przykład
Pan Michał, mieszkaniec Warszawy, postanowił pozwać bank w sprawie nieuczciwych zapisów w umowie kredytowej. Niestety, sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie, który jest jednym z najbardziej obciążonych sądów w Polsce – czas oczekiwania na pierwszą rozprawę wynosi tam nawet 5 lat. Pan Michał nie może w tym czasie podjąć żadnych działań prawnych i ponosi wysokie koszty kredytu. Gdyby przepisy pozwalały na wybór sądu w mniej obciążonym ośrodku, np. w mniejszym mieście, jego sprawa mogłaby zostać rozpatrzona znacznie szybciej. Dzięki temu mógłby dochodzić swoich praw w rozsądnym terminie, zamiast czekać latami na rozstrzygnięcie.
Jakie będą korzyści?
- Wdrożenie regulacji przyczyni się do znacznej poprawy szybkości rozpatrywania spraw i równomiernego rozłożenia obciążenia sprawami w całym systemie sądownictwa powszechnego. Wprowadzenie platformy informacyjnej o stanie obciążenia pracą sądów zwiększy transparentność pracy sądów i umożliwi obywatelom podejmowanie decyzji, gdzie można szybciej i bardziej efektywnie dochodzić swoich praw.
- Wprowadzenie postulowanych zmian przede wszystkim zmniejszyłoby średni czas trwania sprawy sądowej w Polsce. Regulacja ta jest dzisiaj jedyną możliwością, aby wykorzystać niedociążone zasoby wymiaru sprawiedliwości tkwiące zazwyczaj w mniejszych ośrodkach, gdzie warunki pracy są identyczne, jak w każdym innym sądzie w kraju, ale liczba spraw znacznie mniejsza. Wprowadzenie takiej reformy dałoby szansę wielu osobom na szybsze załatwienie życiowo istotnych spraw. W dłuższej perspektywie wpływ proponowanej zmiany byłby korzystny dla całego wymiaru sprawiedliwości.
Podsumowanie
Założeniem planowanej zmiany jest uelastycznienie przepisów o właściwości miejscowej w taki sposób, aby w większości spraw cywilnych (z wyjątkiem przepisów o właściwości wyłącznej oraz z uwzględnieniem regulacji, które przewidują wyspecjalizowane sądy – np. w sprawach własności intelektualnej) umożliwić wnoszenie ich do sądów o najmniejszym obciążeniu sprawami.
Akty prawne wymagające zmiany
- Kodeks postępowania cywilnego
- Prawo o ustroju sądów powszechnych
Komentarze związków zawodowych
Brak zdania. (N.Kusiak)
Zgoda, aczkolwiek uważamy że wymiar sprawiedliwości wymaga kompleksowej reformy obejmującej wszystkie poziomy sądownictwa a także obejmującej warstwę merytoryczną (w tym także właściwość sądów, wyrównanie obciążenia sądów we wszystkich wydziałach – nie tylko cywilnych). (A.Jagodzińska)