• Ustawa
  • Podatki
  • 18.03.2025

Szybszy zwrot podatku u źródła – lepsza płynność dla firm

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Llepsza płynność finansowa i mniej czasu na oczekiwanie na zwrot– to główne korzyści ze skrócenia czasu zwrotu podatku u źródła. Obecne przepisy wydłużają ten proces nawet o wiele miesięcy, blokując środki, których firmy mogłyby używać do rozwoju swojej działalności i tworzenia miejsc pracy. Proponujemy zmiany, które przyspieszą wypłatę pieniędzy, zmniejszą biurokrację i poprawią sytuację finansową przedsiębiorców.

Jak jest teraz?

Obecnie organ podatkowy, bez względu na stopień skomplikowania sprawy, od dnia wpływu wniosku ma w praktyce 6 miesięcy na podjęcie rozstrzygnięcia o dokonaniu zwrotu podatku u źródła pobranego w trybie „pay and refund”. Często dopiero tuż przed upływem tego terminu organ podejmuje czynności w sprawie bądź też zadaje wnioskodawcy dodatkowe pytania, co prowadzi do przedłużenia czasu dokonania zwrotu i powoduje niepewność po stronie wnioskodawców.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Aktualne przepisy dotyczące zwrotu podatku u źródła pozwalają na znaczne opóźnienia w procedurze zwrotu. Przedsiębiorcy, którzy wpłacają podatek z własnych środków, mają ograniczoną możliwość dysponowania tymi środkami w okresie oczekiwania na zwrot, co negatywnie wpływa na ich działalność.

Przykład

Polski przedsiębiorca dokonuje regularnie na rzecz zagranicznego dostawcy płatności kwalifikowanych jako należności licencyjne, które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym i do których znajduje zastosowanie mechanizm „pay and refund”. W umowie zawartej z dostawcą znajduje się klauzula ubruttowienia, przez którą polski przedsiębiorca ma obowiązek wypłacenia dostawcy wynagrodzenia w pełnej kwocie i pokrycia dodatkowo, z własnych środków, kosztu należnego podatku. Rozliczenia mają stały charakter, wątpliwości nie budzi również możliwość zastosowania w tym przypadku obniżonej stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polski przedsiębiorca składa okresowo wnioski o zwrot podatku u źródła wpłaconego z własnych środków według stawki określonej w polskiej ustawie. Na przysługujący mu zwrot podatku po złożeniu wniosku przedsiębiorca czeka jednak każdorazowo 6 miesięcy, co zmusza go do ograniczenia inwestycji i operacji bieżących ze względu na brak dostępnych środków finansowych. Gdyby termin zwrotu podatku został skrócony do 2 miesięcy z możliwością przedłużenia go w sprawach szczególnie skomplikowanych do maksymalnie 3 miesięcy, polski przedsiębiorca otrzymywałby zwrot szybciej, co pozwoliłoby mu poprawić płynność finansową i lepiej planować finanse.

Jakie będą korzyści?

  • Zwiększenie płynności finansowej u polskich przedsiębiorców.

Komentarze związków zawodowych

Proponowane skrócenie terminu zwrotu podatku u źródła do 2 miesięcy (z możliwością przedłużenia do maksymalnie 3 miesięcy) może nie przynieść oczekiwanych korzyści, a wręcz wprowadzić ryzyka dla finansów publicznych oraz efektywności administracji skarbowej. W obecnym systemie 6-miesięczny termin zwrotu podatku u źródła pozwala na dokładniejszą analizę zgłoszeń, co ogranicza ryzyko nadużyć. Brak odpowiedniej analizy i weryfikacji wniosków o zwrot może prowadzić do sytuacji, w której budżet państwa będzie zmuszony wypłacać środki na rzecz podmiotów, które niekoniecznie mają do tego prawo. Wprowadzenie sztywnych terminów na zwrot podatku może też spowodować, że urzędnicy skarbowi, nie mając wystarczającego czasu na pełną weryfikację, będą zmuszeni podejmować negatywne decyzje, aby nie przekroczyć terminu. W rezultacie przedsiębiorcy będą częściej składać odwołania, a sprawy te będą trafiać do sądów administracyjnych, co wydłuży cały proces zwrotu. Nie bez znaczenia dla zgłoszonej propozycji jest także fakt, że administracja skarbowa w Polsce już obecnie zmaga się z ograniczoną liczbą pracowników w stosunku do zakresu obowiązków. Nie można zatem rozważać wejścia w życie tej propozycji bez adekwatnych nakładów na wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń urzędników. (N.Kusiak)

Proponujemy nie zmieniać przepisów. Okres 6 miesięcy zapewnia możliwość skutecznej i rzetelnej weryfikacji rozliczenia, zasadności zwrotu, z uwzględnieniem czynnika międzynarodowego. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Proponujemy, aby poprzez skrócenie terminu zwrotu podatku do 2 miesięcy z możliwością jego przedłużenia do maksymalnie 3 miesięcy, usprawnić procedurę zwrotu podatku u źródła w ramach tzw. mechanizmu „pay and refund”, co zwiększy płynność finansową przedsiębiorców i ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej.

Załączniki