- Ustawa
- Podatki
- 18.03.2025
Uczciwa korekta podatku – koniec z niepotrzebnymi sporami
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Ścieżka legislacyjna
Przyjęta
Rządowy zespół deregulacyjny we współpracy z Ministerstwem przyjął inicjatywę do wdrożenia. Procedowane są dalsze prace nad przedstawioną dokumentacją, w celu przekazania jej do KPRM.
Opis
Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość szybkiego regulowania zobowiązań podatkowych, gdy zgadzają się z częścią ustaleń kontrolnych urzędu. Dziś muszą albo zaakceptować całość decyzji, albo czekać na długotrwałe postępowanie podatkowe. Proponujemy zmianę przepisów, która pozwoli na częściową korektę deklaracji i natychmiastowe uregulowanie należności co spowoduje pozytywny wpływ netto do budżetu państwa.
Jak jest teraz?
Podatnik po zakończonej kontroli celno-skarbowej ma prawo do złożenia korekty deklaracji podatkowej, która będzie uwzględniać ustalenia kontroli. Przepisy nie pozwalają jednak na to, aby podatnik uwzględnił tylko częściowo ustalenia kontrolujących.
Dlaczego trzeba to zmienić?
Niemożność korekty częściowo uwzględniającej ustalenia kontroli powoduje, że w obiegu pozostaje pierwotnie złożona deklaracja, co w konsekwencji oznacza, że skutkiem decyzji, która zostanie wydana przez organ, będzie wyższe uszczuplenie podatkowe. Wyższe uszczuplenie podatkowe to potencjalnie dalej idące konsekwencje karne skarbowe i wyższa wartość przedmiotu sporu w postępowaniu sądowo-administracyjnym (a więc również wyższe koszty tego postępowania).
Przykład
Pan Tomasz, właściciel małej firmy budowlanej, przeszedł kontrolę celno-skarbową, w wyniku której organ zakwestionował część jego rozliczeń VAT. Po analizie wyników kontroli zgodził się z częścią ustaleń i chciał jak najszybciej skorygować deklarację oraz zapłacić należny podatek. Niestety, obecne przepisy nie pozwalają mu na częściową korektę – musi zaakceptować całość ustaleń urzędu albo czekać na wszczęcie postępowania podatkowego. W efekcie pan Tomasz nie może od razu zapłacić części zobowiązania, którą uznaje za słuszną, a cała sprawa przeciąga się o wiele miesięcy. Gdyby przepisy pozwalały na częściową korektę deklaracji, mógłby uregulować część podatku od razu, unikając dodatkowych kosztów oraz ryzyka długiego i kosztownego postępowania podatkowego.
Jakie będą korzyści?
- Zmniejszenie konsekwencji związanych z ewentualną odpowiedzialnością karną skarbową poprzez albo wyłączenie odpowiedzialności karnej skarbowej, albo złagodzenie kwalifikacji czynu zabronionego.
- Zmniejszenie kosztów postępowania sądowo-administracyjnego zarówno po stronie administracji, jak i podatnika.
- Przyspieszenie wpływu uszczuplonej należności w części, która nie jest sporna.
Podsumowanie
Rozwiązanie wskazanego powyżej problemu wymaga zmiany, która dopuści możliwość korekty deklaracji uwzględniającej tylko częściowo ustalenia przedstawione w wyniku kontroli.
Akty prawne wymagające zmiany
- Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej
Komentarze związków zawodowych
OPZZ zwraca uwagę na potencjalne ryzyka wynikajace z tej propozycji. Podatnicy mogą składać kolejne częściowe korekty w trakcie postępowania, dotyczące innych kwestii, co może prowadzić do nadmiernego komplikowania całego procesu. Tego rodzaju praktyka może skutkować koniecznością wielokrotnego angażowania organów skarbowych, które zmuszone będą do ciągłej weryfikacji i egzekwowania pełnych zobowiązań, zamiast zamknięcia sprawy na jednym etapie. Paradoksalnie, zamiast przyspieszyć postępowanie, proponowana zmiana może doprowadzić do jego wydłużenia oraz wzrostu kosztów administracyjnych, zarówno po stronie organów skarbowych, jak i podatników. (N.Kusiak)
Brak zastrzerzeń. (A.Jagodzińska)