• Ustawa
  • Fundusze unijne
  • 26.03.2025

Uproszczenie procedur aplikacyjnych o fundusze unijne poprzez zastąpienie dokumentów oświadczeniami

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Proponujemy uproszczenie procedur aplikacyjnych o fundusze unijne poprzez możliwość składania oświadczeń zamiast licznych dokumentów. Dzięki temu rozwiązaniu aplikowanie stanie się szybsze, łatwiejsze i bardziej dostępne, co zwiększy skuteczność i dostępność wsparcia unijnego.

Jak jest teraz?

Obecnie ustawa nie wprowadza rekomendowanego sposobu weryfikacji przez właściwą instytucję kryteriów wyboru projektów, co powoduje, że instytucje posiadają w tym względzie istotną uznaniowość. W praktyce powoduje to jednak, że bazują one w tym celu głównie na dokumentach, których proces przedkładania, a następnie weryfikacji, prowadzi do nadmiernego wydłużenia czasu trwania postępowania w zakresie wyboru projektów do dofinansowania, generując przy tym często zbędną pracę nie tylko dla wnioskodawców, ale i dla samych instytucji, posiadających często niewystarczające zasoby osobowe (ekspertów).

Dlaczego trzeba to zmienić?

Jedną z głównych barier, wskazywaną od lat przez wnioskodawców i beneficjentów, jest problem dotyczący nadmiernie skomplikowanej i sformalizowanej procedury ubiegania się o dofinansowanie. Zagadnienie to niewątpliwie ma charakter przekrojowy, wymagający systemowego podejścia. Niemniej jednym z jego istotnych elementów składowych, potrzebującym deregulacji, jest wymóg przedkładania na etapie wyboru projektów do dofinansowania oraz przy udzielaniu dofinansowania niezwykle obszernej dokumentacji na potwierdzenie szeregu faktów czy okoliczności wymaganych do spełnienia od wnioskodawcy.

Przykład

Oparcie się na oświadczeniach wnioskodawcy ubiegającego się o dofinansowanie, w miejsce obszernej dokumentacji, przedkładanej w miejsce deklarowanych przez wnioskodawcę faktów czy okoliczności (tam, gdzie to obiektywnie możliwe), skutkowałoby odformalizowaniem i usprawnieniem procedury aplikacyjnej. Jak pokazuje praktyka (tj. rozwiązania przyjęte na gruncie m.in. Tarczy Finansowej PFR dla MŚP), nie tylko możliwe jest wprowadzenie takich rozwiązań, ale i w istocie wpływają one na znaczące skrócenie procesu aplikacyjnego: z kilku miesięcy (w przypadku „tradycyjnych” naborów) do kilku tygodni, a nawet kilku dni (w przypadku Tarczy Finansowej PFR).

Jakie będą korzyści?

  • Odformalizowania procedury aplikacyjnej.
  • Skrócenia czasu niezbędnego na weryfikację wniosków o dofinansowanie, a co za tym idzie podpisanie umów o dofinansowanie.
  • Poprawa efektywności funkcjonowania instytucji systemu wdrażania funduszy UE i jakości obsługi wnioskodawców/beneficjentów.
  • Poprawa satysfakcji wnioskodawców i beneficjantów, której pomiar jest realizowany okresowo przez instytucje i prezentowany w formie raportów.
  • Ograniczenie wydatków z uwagi na możliwość ograniczenia zatrudniania ekspertów do oceny wniosków.

Komentarze związków zawodowych

Brak zdania. (N.Kusiak)

Brak zdania. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Uzupełnienie art. 47 ust. 1 (np. w formie zmiany art. 47 ust. 1 pkt 2) poprzez wyraźne wskazanie, że w sytuacji, gdy spełnienie kryteriów naboru projektów może być zweryfikowane przez właściwą instytucję zarówno w drodze oświadczenia wnioskodawcy, jak i poprzez przedłożenie przez wnioskodawcę stosownych dokumentów, właściwa instytucja będzie wymagać przedłożenia od wnioskodawcy oświadczenia na potwierdzenie wymaganych faktów i okoliczności. Oświadczenia takie składane byłyby przez wnioskodawcę pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Załączniki