• Zarządzenie
  • Administracja publiczna
  • 18.03.2025

Urzędy otwarte dłużej – załatw sprawy bez zwalniania się z pracy!

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Proponujemy elastyczne godziny pracy urzędów, które będą lepiej dopasowane do potrzeb obywateli. Obecnie większość urzędów pracuje w godzinach, które utrudniają wizyty osobom aktywnym zawodowo. Dzięki naszej propozycji załatwienie formalności stanie się prostsze, wygodniejsze i bardziej dostępne dla każdego. To koniec zwalniania się z pracy, by załatwić ważne sprawy urzędowe!

Jak jest teraz?

Obecnie wiele urzędów administracji publicznej funkcjonuje w godzinach pokrywających się z typowymi godzinami pracy obywateli (np. 8.00–16.00).

Dlaczego trzeba to zmienić?

Powoduje to trudności dla osób, które chcą załatwić sprawy urzędowe, ale nie mogą tego zrobić bez konieczności zgłaszania potrzeby wcześniejszego wyjścia z pracy lub wykorzystywania urlopu.

Przykład

Pani Kasia pracuje w dziale kadr firmy wydawniczej w godzinach 8–16. Otrzymała pismo z Urzędu Miasta o konieczności złożenia wyjaśnień i stawiennictwa w urzędzie, którego godziny pracy każdego dnia są takie same jak godziny jej pracy. Wizyta w urzędzie trwała 5 minut. Pani Kasia musiała skorzystać z urlopu, aby stawić się w urzędzie.

Jakie będą korzyści?

  • Zmiana harmonogramu funkcjonowania urzędów pozwoliłaby na większą elastyczność i lepsze dostosowanie się do potrzeb społeczeństwa, zapewniając wszystkim obywatelom równy dostęp do usług publicznych.
  • Korzyści zmiany obejmują lepszą obsługę mieszkańców, zwiększenie satysfakcji z usług publicznych oraz potencjalne zmniejszenie kolejek i obciążenia urzędów.

Komentarze związków zawodowych

Proponowane wprowadzenie elastycznych godzin pracy w urzędach, choć zmierza do poprawy dostępności usług publicznych – co niewątpliwie zasługuje na uznanie – wiąże się z istotnymi wyzwaniami organizacyjnymi i finansowymi. Wydłużenie czasu funkcjonowania urzędów będzie wymagać zwiększenia zatrudnienia, co przy obecnych brakach kadrowych w administracji publicznej, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, stanowi istotne wyzwanie. Niedobory kadrowe wynikają m.in. z relatywnie niskich wynagrodzeń w sektorze publicznym, co wskazuje na konieczność ich pilnego i znaczącego podwyższenia. Ponadto, sama zmiana godzin pracy urzędów nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli nie zostaną dostosowane inne usługi publiczne, takie jak przedszkola i żłobki, których dostępność również wymaga zwiększenia. (N.Kusiak)

Praca w administracji publicznej jest na dzień dzisiejszy mało atrakcyjna. Niskie płace oraz pozostałe warunki zatrudnienia skutecznie odstraszają od pracy w administracji wiele osób, zwłaszcza posiadających wiedzę i ambicje. Jednym z czynników motywujących do pracy są stałe i przewidywalne godziny pracy (dzisiaj najczęściej w ramach ruchomego czasu pracy). Wyeliminowanie tego czynnika jeszcze bardziej obniży atrakcyjność pracy w administracji publicznej. Poza tym wg naszej wiedzy jeden dzień w tygodniu wszystkie organy administracji publicznej (w tym samorządowe) mają wydłużone godziny pracy. W KAS są to poniedziałki, w które pracujemy do godziny 18. W ten dzień wszyscy niemogący załatwiać swoich spraw w standardowych godzinach pracy urzędu, mogą załatwiać wszystkie swoje sprawy. Ponadto coraz więcej spraw można załatwić drogą elektroniczną, a statystyki KAS pokazują, że coraz więcej podatników korzysta z tej formy. Dlatego proponujemy nie zmieniać przepisów w tym zakresie. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Wprowadzenie zmian w Zarządzeniu nr 525 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 października 2023 r. w sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów, umożliwiających urzędom organizację pracy w systemie zmianowym lub pełnienie dyżurów przez pracowników w wybrane dni tygodnia.

Załączniki