• Ustawa
  • Podatki
  • 26.03.2025

Więcej kosztów kwalifikowanych dla działalności badawczo-rozwojowej – lepsze wsparcie innowacyjności

Źródło propozycji: Procedowany projekt ustawy autorstwa PSL

Opis

Proponujemy rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R, aby innowacyjne firmy mogły odliczyć od podatku więcej wydatków na ekspertyzy, opinie, czy usługi doradcze. Dzięki temu wzrośnie opłacalność inwestycji w innowacje, co przyspieszy rozwój nowoczesnych technologii w Polsce.

Jak jest teraz?

Obecne przepisy ograniczają możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wielu wydatków ponoszonych w ramach działalności badawczo-rozwojowej (B+R).

Dlaczego trzeba to zmienić?

Wiele innowacyjnych przedsiębiorstw nie może w pełni skorzystać z preferencji podatkowych. Część kosztów (np. związanych z wdrożeniem wyników badań) nie podlega odliczeniu. Obecny katalog kosztów kwalifikowanych jest nieelastyczny i nie uwzględnia nowoczesnych form prowadzenia działalności B+R.

Przykład

Obecnie, aby ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników prowadzonych badań naukowych mogły być uznane za koszty kwalifikowane, muszą być one świadczone lub wykonywane albo nabyte od jednostek naukowych.

Jakie będą korzyści?

  • Rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych zwiększy atrakcyjność ulgi B+R i pobudzi inwestycje w innowacje.
  • Zwiększenie zakresu kosztów podlegających odliczeniu pozwoli firmom lepiej planować rozwój.
  • Polska powinna dostosować swoje przepisy do najlepszych praktyk europejskich wspierających badania i rozwój.

Komentarze związków zawodowych

Ulga B+R ma na celu wspieranie innowacji oraz zwiększenie inwestycji w sektorze badawczo-rozwojowym, jednak brak jest wystarczających dowodów na to, że jej wprowadzenie prowadzi do większego finansowania badań naukowych. Propozycja usunięcia wymogu współpracy firm wyłącznie z jednostkami naukowymi oraz rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych w praktyce oznacza, że publiczne środki – czyli podatki obywateli – będą wspierały prywatne przedsiębiorstwa angażujące się w działalność badawczo-rozwojową, finansując ich innowacyjne projekty. Może to prowadzić do sytuacji, w której sektor publiczny, w tym instytucje naukowe, stracą część swojego wpływu na rozwój badań, ponieważ firmy prywatne mogą kierować swoje inwestycje w B+R głównie do prywatnych, komercyjnych jednostek badawczo-rozwojowych a nie do jednostek sektora publicznego. Brak jest również jasnych gwarancji, że proponowana modyfikacja ulgi przełoży się na poprawę warunków zatrudnienia, stabilność pracy i wzrost wynagrodzeń w sektorze badawczo-rozwojowym. (N.Kusiak)

Proponujemy nie zmieniać przepisów. Wszelkie ulgi stanowią wyjątek od zasady powszechności opodatkowania, więc ich zakres powinien być ściśle i precyzyjnie określony. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie ulgi B+R i zwiększenie inwestycji w innowacje.

Załączniki